Hopalı çay üreticileri: Ülkenin emeğini tüccara peşkeş çekmek istiyorlar

Artvin’in Hopa ilçesinde bugün çay üreticileri, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, CHP ilçe başkanlığı, Halkevleri, Sol Parti, Hopa Umutsen, Çay Kooperatifi ve Hopalı vatandaşlar protesto gösterisi yaptı.

Protestoda şu açıklamalar yapıldı:

– Çay Meclis üyesi Doğu Karadeniz Halkevleri Temsilcisi Dursun Ali Koyuncu: “Bu ülkenin emeğini 84 tane AKP milletvekili pandemi döneminde hazırladıkları bir yasayla gizliden, halktan gizledikleri bir yasayla alenen bu ülkenin emeğini özel sektöre, tüccara peşkeş çekmek istemektedirler. Bu iktidar halk düşmanıdır, bu iktidar bu yasayla halk düşmanlığını alenen ilan etmiştir. Bu iktidar halk düşmanıdır neden mi halk düşmanıdır AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Rize Milletvekili kendisi açıklama yaptı ve hazırladıkları kanunu apar topar Meclis’e getirdiler evet bu kanunda ne var bu kanunda çay üreticilerinin emeğini, alın terini satışa çıkardılar. Hayati Yazıcı dedi ki sözleşmeli tarımı getireceğiz nedir sözleşmeli tarım gelecekler bizim ürünlerimiz için, bizim çayımız için bizim çayımıza fiyat biçecekler istedikleri fiyattan çay tarlalarında bizlerle anlaşma yapmak isteyecekler, anlaşma yapacaklar o yıl az ürün çıktığında o yıl söz verdiğiniz ürünü veremediğinizde hava soğuk geçti az çay yetiştirildi. Söz verdiğiniz ürünü veremediğinizde sizi tazminatlara boğacaklar. Biz üreticileri icra kapılarında süründürecekler o yasada ne var Çaykur’u yok ediyorlar Evet Çaykur bizim istediğimiz gibi yönetilmiyor. Evet bu ülkeyi nasıl yönetemiyorlarsa Çaykur’u da o şekilde yönetemiyorlar. Ama Çaykur bu üreticinin güvencesidir, Çaykur bizim güvencemizdir Çaykur’u ortadan kaldırıyorlar diyorlar ki çay fiyatını Ulusal Çay Konseyi belirleyecek. Kim var ulusal çay konseyinin başında bir özel çay şirketinin patronu var Tayyip Erdoğan’ın köylüsü yıllarca beslediği, halkın üzerine fırlattığı çayın sahibi Orçay’ın patronu.”

Artvin’in Hopa ilçesinde bugün çay üreticileri, Hopa Belediye Başkanı Taner Ekmekçi, CHP ilçe başkanlığı, Halkevleri, Sol Parti, Hopa Umutsen, Çay Kooperatifi ve Hopalı vatandaşlar protesto gösterisi yaptı.

Protestoda şu açıklamalar yapıldı:

“ULUSAL ÇAY KONSEYİNİN BAŞINDA ORÇAYIN PATRONU VAR”

– Çay Meclis üyesi Doğu Karadeniz Halkevleri Temsilcisi Dursun Ali Koyuncu: “Bu ülkenin emeğini 84 tane AKP milletvekili pandemi döneminde hazırladıkları bir yasayla gizliden, halktan gizledikleri bir yasayla alenen bu ülkenin emeğini özel sektöre, tüccara peşkeş çekmek istemektedirler. Bu iktidar halk düşmanıdır, bu iktidar bu yasayla halk düşmanlığını alenen ilan etmiştir. Bu iktidar halk düşmanıdır neden mi halk düşmanıdır AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı Rize Milletvekili kendisi açıklama yaptı ve hazırladıkları kanunu apar topar Meclis’e getirdiler evet bu kanunda ne var bu kanunda çay üreticilerinin emeğini, alın terini satışa çıkardılar. Hayati Yazıcı dedi ki sözleşmeli tarımı getireceğiz nedir sözleşmeli tarım gelecekler bizim ürünlerimiz için, bizim çayımız için bizim çayımıza fiyat biçecekler istedikleri fiyattan çay tarlalarında bizlerle anlaşma yapmak isteyecekler, anlaşma yapacaklar o yıl az ürün çıktığında o yıl söz verdiğiniz ürünü veremediğinizde hava soğuk geçti az çay yetiştirildi. Söz verdiğiniz ürünü veremediğinizde sizi tazminatlara boğacaklar. Biz üreticileri icra kapılarında süründürecekler o yasada ne var Çaykur’u yok ediyorlar Evet Çaykur bizim istediğimiz gibi yönetilmiyor. Evet bu ülkeyi nasıl yönetemiyorlarsa Çaykur’u da o şekilde yönetemiyorlar. Ama Çaykur bu üreticinin güvencesidir, Çaykur bizim güvencemizdir Çaykur’u ortadan kaldırıyorlar diyorlar ki çay fiyatını Ulusal Çay Konseyi belirleyecek. Kim var ulusal çay konseyinin başında bir özel çay şirketinin patronu var Tayyip Erdoğan’ın köylüsü yıllarca beslediği, halkın üzerine fırlattığı çayın sahibi Orçay’ın patronu.” (ANKA)