Hollanda’da aşırı sağcı parti seçimin kazananı olurken, Yeşilgöz’ün partisi üçüncü sırada kaldı

Hollanda’da bugün yapılan erken genel seçimde aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV) sandık çıkış anketlerine göre birinci parti oldu. PVV lideri Geert Wilders, seçim sonuçlarının ülkesini geri almak isteyen Hollandalıların iradesini yansıttığını söyledi.

PVV, 2017 seçimlerine göre 18 sandalye artırarak 35 milletvekili çıkardı. Böylece 150 sandalyeli parlamentoda en büyük parti oldu. Ancak tek başına iktidar için yeterli değil. PVV’nin koalisyon ortağı bulması gerekiyor.

Ancak bu kolay olmayacak. Çünkü diğer partiler PVV ile işbirliği yapmaktan kaçınıyor. Seçim öncesi yapılan açıklamalarda, PVV’nin aşırı görüşleri ve Türkiye ile yaşanan diplomatik kriz nedeniyle diğer partiler tarafından dışlandığı görüldü.

Örneğin, ikinci parti olan sol ittifakın lideri Frans Timmermans, PVV ile asla koalisyon kurmayacaklarını belirtti. Timmermans, “Hollanda’nın değerlerini savunuyoruz. PVV ise bu değerlere karşı çıkıyor. Onlarla birlikte olmamız mümkün değil” dedi.

Türkiye kökenli Dilan Yeşilgöz liderliğindeki Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) ise 2021 seçimlerine göre 11 sandalye kaybederek 23 milletvekili ile üçüncü oldu. VVD, PVV ile koalisyon kurabilecek tek parti gibi görünüyor. Ancak Yeşilgöz, Wilders’ın Türkiye’ye yönelik sözlerinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yeşilgöz, “Türkiye ile ilişkilerimizi düzeltmek istiyoruz. Wilders ise Türkiye’yi düşman gibi gösteriyor. Bu doğru değil. Biz Hollanda’nın çıkarlarını korumak istiyoruz. Wilders ise Hollanda’yı izole etmek istiyor” dedi.

Kesin seçim sonuçlarının sandık çıkış anketleri gibi olması durumunda koalisyon hükümeti kurulabilmesi için en az dört partinin bir araya gelmesi gerekecek. Ancak bu çok zor görünüyor. Hollanda’da siyasi belirsizlik devam edecek gibi görünüyor.

Nokta Haber Yorum
Latest posts by Nokta Haber Yorum (see all)