Hastanede skandal: ‘Vakit var’ deyip gönderdiler, öldü


ŞANLIURFA Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’nde ilk doğumu için getirilen 36 haftalık hamile 24 yaşındaki Remziye Modanlı’nın 3 kilo 100 gram ağırlığındaki erkek çocuğu karnında öldü. Ölü bebek sezaryenle alınırken, Modanlı’nın yakınları olayda hastane yönetimini suçladı.

Merkez Eyyübiye İlçesi’ne bağlı Osmanlı Mahallesi’nde oturan ve geçimini hamallık yaparak sağlayan 27 yaşındaki Cenap Modanlı ilk çocuklarına hamile olan 24 yaşındaki eşi Remziye Modanlı’yı doğum sancıları başlayınca Kadın Hastalıkları ve Doğum Hastanesi’ne götürdü. Hastanede yapılan kontrolde Remziye Modanlı’nın bebeğinin anne karnında ölü olduğu belirlendi. Ölü bebek, anne karnında sezaryenle alındı.

BİR DAHA ANNE OLAMAYACAK

Doğumu beklerken, bebeğin öldüğünü öğrenen aile fertleri, hastane yönetimine ve doktorlara tepkide bulundu. Daha önceden geçirdiği bir ameliyat sonucu bir yumurtalığı alınan Remziye Modanlı’nın bir daha anne olamayacağını öğrenen eşi Cenap ile yakınları, doğumda hastanenin ihmalı olduğunu ileri sürerek, doktor ve ebeler hakkında şikayetçi olacağını söyledi. 3 gün üst üste eşini hasteneye getirdiğini ve doğuma alınmadığını öne süren Cenap Modanlı, şunları söyledi:

“Eşimi 3 gündür üst üste buraya doğum için getiriyordum. Bize daha vakit var denilerek, serum vurup eve gönderiyorlardı. Yapılan kontroller sırasında bebeğin sağlık durumunun gayet sağlıklı olduğunu söylüyorlardı. Hatta dün muayene getirdiğimiz sırada bebeğin kanala indiğini, açılma olduğunu söylemelerine rağmen bizi tekrar eve gönderdiler. Bugün ise tekrar getirdiğimizde bu şekilde bebeğin ölüsünü bize verdiler. Kucağımızda canlı bir bebek beklerken, ölü bebeği verdiler. Burada doktorların imhali çok fazla hepsinden şikayetçiyim.”

Konunun adli olay haline gelmesi nedeni ile açıklama yapmak istemediklerini belirten hastane yetkilileri ise iddialar ve olay hakkında idari soruşturma yapacaklarını bildirdi.

ÖLÜ BEBEK MİNİBÜS KOLTUĞUNDA GÖTÜRÜLDÜ

Anne karnında ölen ve sezaryenle alınan 3 kilo 100 gram ağırlığındaki erkek bebeğin cenazesi ise bir cenaze torbasına konularak yakınlarına teslim edildi. Ölen bebeği kucağına alan Modanlı ailesinin fertleri, bebeğin cesedini minibüsün koltuğuna koyarak toprağa vermek üzere hastaneden ayrıldı. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

AA