Harvard’da ‘ifade özgürlüğünü savunan’ Rektör görevinden istifa etti

Harvard Üniversitesi Rektörü Lawrence Bacow, kampüste düzenlenen İsrail’e tepki gösterilerini “düşünce özgürlüğü” kapsamında değerlendirdiği için eleştirilen ve istifa etmesi için baskı gören bir akademisyeni savunduğu için görevinden ayrıldığını duyurdu.

Bacow, 31 Aralık 2023 tarihinde yaptığı açıklamada, “Harvard’ın misyonu, farklı görüşlere saygı duymak ve akademik özgürlüğü korumaktır. Bu misyonu yerine getirmek için, üniversitemizin her üyesinin ifade özgürlüğünü kullanabilmesi gerekir. Ancak son zamanlarda, bu özgürlük bazı kesimler tarafından tehdit edilmeye başlandı. Özellikle, İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırılarını protesto eden öğrencilerin ve öğretim üyelerinin maruz kaldığı baskı ve taciz kabul edilemez.” dedi.

Bacow, bu baskılara karşı çıkan ve İsrail karşıtı gösterileri destekleyen Prof. Cornel West’in istifasını isteyen bir grup akademisyene de tepki gösterdi. Bacow, “Prof. West, Harvard’ın en saygın ve değerli öğretim üyelerinden biridir. Onun görüşleri, her ne kadar bazılarını rahatsız etse de, akademik özgürlüğün bir parçasıdır. Onun istifasını talep etmek, üniversitemizin temel değerlerine aykırıdır.” ifadelerini kullandı.

Bacow, bu nedenle görevinden ayrılma kararı aldığını belirterek, “Harvard’ın geleceği için endişeliyim. Üniversitemiz, dünyanın en iyi eğitim kurumu olma konumunu korumak için, farklılıklara saygı duymalı ve hoşgörülü olmalıdır. Bu ortamın sağlanması için elimden geleni yaptım. Ancak artık bu mücadeleyi sürdürmek için uygun bir ortam bulamadığımı hissediyorum. Bu yüzden, 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren rektörlük görevimden istifa ediyorum.” dedi.

Bacow’un istifası, Harvard camiasında şok etkisi yarattı. Bacow’u destekleyen çok sayıda öğrenci ve öğretim üyesi, sosyal medyada #StandWithBacow etiketiyle mesajlar paylaştı. Bacow’un yerine kimin geçeceği ise henüz belli değil.