Fidan Ataselim: “Kadın Hakları İçin Mücadelede Tek Adamın Karşısında Birleşelim”

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Genel Sekreteri Fidan Ataselim, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna doğru ilerlerken, “Tek adamı göndermek için bütün oyların Kılıçdaroğlu’nda buluşması gerekiyor” çağrısında bulundu.

28 Mayıs’ta gerçekleştirilecek olan seçimler öncesinde konuşan Ataselim, kadınların maruz kaldığı erkek şiddeti sonucu her gün hayatını kaybetmesine karşı mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladı.

Kısa Dalga’dan Esra Tokat’ın haberine göre, Ataselim, konuşmasında kadın cinayetleriyle mücadeledeki önemli bir referans olan 6284 sayılı kanuna dikkat çekti ve bu kanuna dokunulmasına izin vermeyeceklerini belirtti. Kadınların yaşamasını sağlayacak olan bu kanunun, kadınların can simidi olduğunu vurguladı. Ayrıca, Türkiye’de kadınların maruz kaldığı şiddetin sadece bir sorun olmadığını, aynı zamanda bu sorunun aşılmasıyla birlikte toplumun daha ileriye gitmesinin gerekliliğine dikkat çekti.

Kadınların yaşadığı zorlukları anlamak adına Ataselim, Afganistan ve İran gibi ülkelerdeki kadınların maruz kaldığı olaylara da değindi. Bu ülkelerdeki koşullarda mücadele eden kadınlar ve emekçi halkların yeni yollar açtığını belirten Ataselim, Türkiye’de de umutlarının her zaman olduğunu ifade etti. Ancak, daha ileriye gitmek ve bu umutları gerçeğe dönüştürmek için ikinci turda oyların tek adamın karşısında birleşmesi gerektiğini vurguladı.

Ataselim ayrıca, Türkiye’nin tarihindeki en gerici Meclis’le karşı karşıya olunduğunu belirterek, HÜDA-PAR ve Yeniden Refah partilerinden gelen adayların Meclis’e girmesine dikkat çekti. Meclis’teki bu tabloya rağmen haklarını başka bir yere devretmediklerini ve örgütlü mücadelelerinin haklarını ve özgürlüklerini koruyacağını belirtti.

Kadınlara seslenen Ataselim, umutsuzluğa kapılmadan mücadelelerini sürdürmeleri gerektiğini ve kadın düşmanı gidişatı durdurmanın daha fazla bir araya gelerek mümkün olacağını ifade etti. Kadınların kazanımlarını korumak için birlikte hareket etmenin önemine vurgu yaptı. Ayrıca, kadın haklarının ve özgürlüklerinin teminatı olan örgütlü mücadelenin büyük bir rol oynadığını belirtti.

Son olarak, 14 Mayıs’tan sonra kadınlarda oluşan umutsuzluğa karşı konuşan Ataselim, AKP-MHP iktidarına karşı 20 yıldan uzun bir süredir mücadele ettiklerini ve kazanımlar elde ettiklerini hatırlattı. Mücadelenin bir anlık heves olmadığını vurgulayan Ataselim, kararlılıkla devam edildiğinde engellemelerin etkisiz hale getirileceğini ve yılmamak gerektiğini belirtti.

 

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku