Ekvador’da bir hastaneyi ele geçirmeye çalışan 68 kişi tutuklandı

Ekvador’da, bir çete savaşının ortasında, bir hastaneye baskın düzenleyerek yaralı bir mahkumu kaçırmaya çalışan 68 kişi gözaltına alındı.

Olay, başkent Quito’nun kuzeyindeki Cotocollao bölgesindeki Pablo Arturo Suarez Hastanesi’nde meydana geldi. Polis, hastaneye giren silahlı kişilerin, bir çete üyesi olan ve bacağından yaralanan bir mahkumu kurtarmak istediklerini söyledi.

Polis, hastane personeli ve hastaların güvenliğini sağlamak için operasyon başlattı. Çatışma sırasında bir polis memuru yaralandı. Polis, hastaneye giren 68 kişinin tamamının yakalandığını ve silah, bıçak ve uyuşturucu ele geçirildiğini duyurdu.

Polis şefi Patricio Carrillo, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Bu, Ekvador’da yaşanan en büyük çete savaşıdır. Bu suç örgütleriyle mücadele etmek için tüm gücümüzle çalışacağız” dedi.

Ekvador’da son aylarda çete şiddeti arttı. Ocak ayında, ülkenin dört cezaevinde meydana gelen isyanlarda 79 mahkum öldürüldü. Hükümet, olayların arkasında uyuşturucu kaçakçılığı yapan çetelerin olduğunu söyledi.