Dünya’nın sadece 100 ışık yılı uzağında, yüzeyi suyla kaplı bir gezegen keşfedildi


Dünya’ya göreceli olarak yakın, neredeyse tamamen suyla kaplı bir ötegezegen keşfedildi.

Uluslararası bir astronom ekibi, çok ilginç bir ötegezegenin keşfini duyurdu. Dünya TOI-1452 b olarak adlandırılıyor ve Dünya’dan sadece 100 ışık yılı uzaklıktaki bir ikili sistemde küçük bir yıldızın yörüngesinde dönüyor. Gezegen, Dünya’dan biraz daha büyük ve ağır görünüyor, ancak yüzeyinin suyla kaplı olduğu düşünülüyor.

The Astrophysical Journal’da bildirildiği üzere, ekip gezegenin yüzde 30’unun sudan oluştuğunu tahmin ediyor. Bu oran, Dünya’da bulunan orana göre oldukça büyük. Gezegen, cüce yıldızının yörüngesini 11 günde tamamlıyor ve bu da suyun sıvı, donmuş ve buhar halinde bulunmasının beklendiği yaşanabilir bölgede olmasını sağlıyor. Eğer bu araştırmanın tahminleri doğruysa, bu gezegen muhtemelen kalın bir okyanusla kaplı olacaktır.

Université de Montréal’den başyazar Charles Cadieux yaptığı açıklamada, “TOI-1452 b, bugüne kadar bulduğumuz en iyi okyanus gezegeni adaylarından biri” dedi ve devam etti: “Yarıçapı ve kütlesi, Dünya gibi temelde metal ve kayadan oluşan bir gezegen için beklenenden çok daha düşük bir yoğunluğa işaret ediyor.”

Komşu gezegen Venüs, neden Dünya’nın ters yönünde dönüyor?

İlk gözlemler NASA’nın gezegen avcısı teleskobu TESS tarafından yapıldı. Gözlemevi, bu ikili sistemdeki yıldızlardan birinin yörüngesinde dönen ve Dünya’dan yaklaşık yüzde 70 daha büyük bir aday nesne bildirdi. Takip eden gözlemler, ekibin gezegenin nasıl olabileceğini çözmesine imkan tanıdı.

Cadieux, “OMM [Quebec’teki Mont-Mégantic Gözlemevi], bu sinyalin doğasını doğrulamada ve gezegenin yarıçapını tahmin etmede çok önemli bir rol oynadı” diyor ve ekliyor: “Bu rutin bir kontrol değildi. TESS tarafından tespit edilen sinyalin gerçekten, bu ikili sistemdeki iki yıldızın en büyüğü olan TOI-1452’yi çevreleyen bir ötegezegenden kaynaklandığından emin olmamız gerekiyordu.”

İkili sistem, Güneşimizden daha küçük ve daha sönük iki kırmızı cüce yıldızdan oluşuyor. Bu iki yıldız, Plüton ile Güneş arasındaki mesafenin yaklaşık 2,5 katı olan 14,5 milyar kilometre aralığa sahip. Dünya merkezli gözlemevi, iki yıldızı ayrı nesneler olarak görebildi (TESS’in göremediği) ve ardından bir Japon ekibinin gözlemleri, gezegenin gerçekten orada olduğunu doğrulamalarını sağladı.

Université de Montréal profesörü ve Ötegezegenler Araştırma Enstitüsü (iREx) ve OMM direktörü René Doyon, konu hakkında şunları söylüyor: “Bu keşiften son derece gurur duyuyorum çünkü araştırmacılarımızın ve araçlarımızın yüksek kalibresini gösteriyor. SPIrou adlı laboratuvarlarımızda tasarlanan özel bir araç olan OMM ve araştırma ekibimiz tarafından geliştirilen yenilikçi bir analitik yöntem sayesinde, bu türünün tek örneği olan ötegezegeni tespit edebildik.”

Göreceli yakınlığı ve özellikleri göz önüne alındığında, bu gezegen JWST tarafından daha fazla gözlem için ideal bir aday olabilir…