DSÖ Yeni Kovid-19 Varyantı Uyarısı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir varyantın ortaya çıkma riskinin devam ettiği uyarısında bulundu.

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, haftalık basın toplantısında yaptığı açıklamada, Kovid-19’un uluslararası öneme sahip bir halk sağlığı acil durumu olarak sona erdiğini ancak küresel bir sağlık tehdidi olmaya devam ettiğini belirtti. Ghebreyesus, DSÖ’ye veri bildiren ülke sayısında azalış olduğunu, bunun diğer ülkelerde ölümlerin veya hastaneye yatışların olmadığı anlamına gelmediğini, sadece DSÖ’ye bildirilmediği anlamına geldiğini söyledi.

Ghebreyesus, virüsün tüm ülkelerde dolaşmaya, öldürmeye ve değişmeye devam ettiğini vurgulayarak, DSÖ’nün bugün bir risk değerlendirmesi yayınladığını duyurdu. Bu rapora göre, DSÖ tarafından izlenmesi gereken varyant olarak sınıflandırılan Eris (EG.5) varyantı da dahil olmak üzere çeşitli varyantları takip ettiklerini belirtti. Ghebreyesus, “Vaka ve ölümlerde ani bir artışa neden olabilecek daha tehlikeli bir Kovid-19 varyantının ortaya çıkma riski devam ediyor” dedi.

Ghebreyesus, DSÖ Acil Durum Komitesi’nin tavsiyesi üzerine ülkelere Kovid-19 ile mücadele konusunda önerilerde bulunurken, tüm ülkeleri, daha uzun vadeli sürdürülebilir Kovid-19 yönetimine geçmek için ulusal Kovid-19 programlarını güncellemesi gerektiğini kaydetti. Virüsteki değişimlerin yanı sıra hastalık şiddeti ve nüfus bağışıklığındaki eğilimleri tespit etmek için ülkelere Kovid-19 ile ilgili gözetimi sürdürme çağrısında da bulunan Ghebreyesus, tüm ülkelerin Kovid-19 verilerini DSÖ’ye veya açık kaynaklara bildirmesi gerektiğinin altını çizdi.

DSÖ’nün yayınladığı rapora göre, Eris varyantının yaygınlığında istikrarlı bir artış olurken, 7 Ağustos itibarıyla 51 ülkeden 7 binin üzerinde numune paylaşıldı. Raporda, Eris varyantının Delta varyantına kıyasla daha bulaşıcı veya daha şiddetli olup olmadığının henüz belirlenemediği belirtildi. Raporda ayrıca, Eris varyantının mevcut aşıların etkinliğini azaltıp azaltmadığına ilişkin de henüz yeterli veri olmadığı ifade edildi.

DSÖ’nün uyarısı, dünyada Kovid-19 vakalarının son haftalarda yeniden artışa geçmesinin ardından geldi. DSÖ’nün verilerine göre, dünyada 9 Ağustos itibarıyla 203 milyon 669 bin 160 vaka ve 4 milyon 303 bin 413 ölüm kaydedildi. En çok vaka ve ölüm bildiren ülkeler ise ABD, Hindistan, Brezilya ve Rusya oldu.

NHY/ Gerçek Gündem, KRT TV, Habertürk, Birgün

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku