Demirtaş: Muhalefet seçimleri beklemeden ortak demokratik ilkelerde anlaşarak ittifak oluşturmalı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş muhalefet partilerinin 2023’te gerçekleştirilmesi planlanan seçimlere kadar beklemek yerine, ortak demokratik ilkeler üzerinde anlaşarak bir an önce ittifak oluşturması gerektiğini söyledi.

Reuters haber ajansının gönderdiği soruları yazılı yanıtlayan Demirtaş, “Demokrasi için yan yana mücadele etmek isteyen tüm partiler bir araya gelmelidir” dedi.

AK Parti yönetiminin “tek hedefinin iktidarda kalmak” olduğunu belirten Demirtaş, HDP’ye karşı açılan kapatma davasının amaçlarından birinin “muhalefet içinde tartışmalara neden olmak, zayıflatmak ve bölmek olduğunu ileri sürerek “Muhalefet bu tuzağa düşmemelidir” dedi.

“MHP hedefine ulaşamayacak”

AK Parti ile Cumhur İttifakı’nı oluşturan MHP hakkında da görüş bildiren Demirtaş, “MHP, AK Parti’nin bağımlılığından yararlanarak devletin kontrolünü ele geçirmek ve yeniden şekillendirmek istiyor ama bunu asla başaramayacaklar” dedi.

Demirtaş yargılandığı ana davada, 2014’te IŞİD’in Suriye’nin Kobani kasabasına düzenlediği saldırı sonrası Türkiye’de başlayan şiddetli protestoları kışkırtmakla suçlanıyor. Bu davanın sonuçlanması durumunda politikacının 142 yıl hapis cezasına çarptırılması söz konusu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “terörist” dediği Demirtaş hakkında nihayi kararını alan Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Kürt liderin serbest bırakılmasına hükmetmişti. Erdoğan bu kararın ardından AİHM’i “iki yüzlülükle” itham etmişti.