Çocuğu intihara sürükleyen faile önce iyi hal indirimi sonra tahliye

Çocuğu intihara sürükleyen Haci Ş.’ye ‘iyi hal’ indirimi uygulanarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası 8 yıl 6 aya düşürüldü. Fail daha sonra yurt dışı yasağıyla tahliye edildi.

İstanbul’un Sultangazi ilçesinde 8 Ocak’ta uygulanan şiddetten dolayı balkona çıkan 15 yaşındaki çocuğa “atla işimi kolaylaştır” diyerek intihara sürükleyen baba Haci Ş. hakkında “İntihara yönlendirerek kızını öldürmeye teşebbüs” suçundan açılan davanın ikinci duruşması İstanbul 17’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Çocuk, annesi Hacer Ş. ve taraf avukatlarının katıldığı duruşmaya, fail Hacı Ş. tutuklu bulunduğu Silivri 3 Nolu Kapalı Cezaevi’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada söz alan fail Hacı Ş., beraatını talep ederken, avukatı da, müvekkilinin çocuğu “terbiye etmek” için şiddet uygulandığını ve atla demesinde bir öldürme kastı olmadığını iddia etti.

Önce iyi hal sonra tahliye

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, Haci Ş.’ye “Cebir ve tehdit altında kızını intihara yönlendirerek kasten öldürmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Ancak ardından fail Haci Ş.’nin eyleminin teşebbüs aşamasında kalmasından dolayı cezasını müebbet hapis cezasına indirdi. Mahkeme heyeti, daha sonra fail hakkında “iyi hal” indirimi de uygulayarak ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını 8 yıl 6 aya düşürdü. Bununla da yetinmeyen mahkeme, son olarak Haci Ş.’nin tahliyesine ve yurt dışına çıkış yasağı hükümlerinin uygulanmasına karar vererek, duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. (MA)

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku