BM’den İsrail’e tutuklulara kötü muamele suçlaması

BM, İsrail’in Gazze’de Filistinli tutuklulara kötü muamelede bulunduğunu bildirdi. Tutukluların çırılçıplak soyuldukları ve aşağılandığı ileri sürüldü. BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İsrail’in Gazze’deki operasyonları sırasında tutukladığı Filistinlilere yönelik ihlalleri araştırdığını açıkladı. BM sözcüsü Rupert Colville, Cenevre’de düzenlediği basın toplantısında, tutuklanan Filistinlilerin çoğunun “keyfi olarak” gözaltına alındığını ve “işkence veya kötü muameleye” maruz kaldığını söyledi.

Colville, tutukluların bazılarının çırılçıplak soyulduklarını, elleri ve ayakları bağlandıktan sonra saatlerce bekletildiklerini, fiziksel ve sözlü şiddete uğradıklarını, tehdit edildiklerini ve aşağılandıklarını belirtti. Colville, bu tür uygulamaların uluslararası insan hakları hukukuna aykırı olduğunu vurguladı.

BM sözcüsü, İsrail’in Gazze’de 23 Mayıs’ta ateşkes ilan edilmesinden sonra da tutuklamalara devam ettiğini kaydetti. Colville, tutuklanan Filistinlilerin sayısının tam olarak bilinmediğini, ancak 400 ila 500 arasında olduğunun tahmin edildiğini ifade etti. Colville, tutukluların çoğunun avukat veya aileleriyle görüştürülmediğini, durumlarının belirsiz olduğunu ve yargılanma haklarının ihlal edildiğini de ekledi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, İsrail’i tutuklulara yönelik ihlalleri durdurmaya ve sorumluları hesaba çekmeye çağırdı. BM ayrıca, Gazze’deki operasyonlarda hayatını kaybeden sivillerin ölümüne ilişkin bağımsız ve tarafsız bir soruşturma yapılmasını da talep etti.

NHY/ DW