BM, 1,6 milyar işçi geçim kaybı ile karşı karşıya

BM’ye göre, kayıt dışı ekonomilerde çalışan yaklaşık 1,6 milyar işçi, korona salgını nedeniyle geçim kaynaklarını kaybetme riskiyle karşı karşıya. Türkiye’de toplam istihdam 28.8 milyon kişiden oluşurken, bunların 9.6 milyonu kayıt dışı çalışıyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Çarşamba günü, krizin ilk ayında, sosyal ve sağlık sigortası olmadan kayıt dışı çalışan toplam iki milyar kişinin ücretinin ortalama yüzde 60 oranında düştüğünü söyledi. Gelirin olmaması, ekmeğe ve sağlığa ulaşımında olmadığı anlamına geliyor. Dünya genelinde sayısız şirket neredeyse bir daha üretime dönememe riski ile karşı karşıya. Bunlar tasarrufları olmadığı gibi kredi erişimleri de sınırlı ve/veya olmayan firmalar.  Onlara şimdi yardım edilmezse ayakta kalmaları, yeniden üretime dönmeleri  imkansız olacak.”  Bunun küresel yoksulluk üzerinde büyük bir etkisi olacaktır.

ILO, durumun üç hafta önce varsayıldığından daha kötü olduğunu söyledi. Şimdi dünya genelinde ikinci çeyrekte çalışılan saat sayısının son kriz öncesi çeyreğin yüzde 10,5 altında olacağı varsayılmaktadır. Bu yaklaşık 305 milyon tam zamanlı işe karşılık gelir. Karamsarlığın nedeni, kamusal yaşamın yanı sıra ofis ve fabrika kapanmaları üzerindeki süregelen kısıtlamalardır. Mayıs ayının başında, ILO yüzde 6,7’dilik düşüşü tahmin etmişti. Bilgilere göre, ABD, Avrupa ve Orta Asya özellikle etkileniyor.