Biden, zararlı gaz salınımını yüzde 50 azaltma hedefini açıkladı

ABD Başkanı, bugün video konferans yoluyla yapılan iklim zirvesinde küresel ısınmaya karşı eyleme geçme çağrısı yaptı.

ABD Başkanı Joe Biden, video konferans yoluyla toplanan iklim zirvesinde, ABD’nin 2005’e kıyasla 2030 yılına kadar sera etkisi yapan gaz salınımını yüzde 50-52 oranında azaltma hedefini açıkladı.

ABD böylece, 2025’e kadar yüzde 26-28 oranında azaltma taahhüt ettiği eski hedefini iki katına çıkarmış oldu.

“Eylemsiz kalmanın bedeline” karşı uyarıda bulunan ve “ekolojik reformların ekonomik yararlarını” öven Biden, diğer ülkeleri de “ahlaki ve ekonomik bir zorunluluk” adına Amerikan örneğini takip etmeye çağırdı.

Biden, “Biz, hepimiz, eyleme geçmeliyiz, hızlanmalıyız” dedi ve “Hiçbir ülkenin bu krizi tek başına çözemeyeceğini” hatırlattı.

İddialı görünen ABD’nin bu yeni hedefi, endüstri devrimi öncesi döneme kıyasla küresel ısınmayı 2 derecenin, mümkünse 1,5 derecenin altında tutma umuduna önemli katkıda bulunabilecek.

Paris’te 2015 yılında imzalanan anlaşma da küresel ısınmanın bu seviyede tutulmasının öngörüyor. Biden böylece, selefi Donald Trump’ın kapıyı çarpıp çıktığı Paris anlaşmasına ABD’yi geri döndürmüş oldu.

Biden, bu zirveyle küresel ısınmaya karşı mücadelede itici güç olmayı istiyor ve Çin’den başlayarak çevreyi en çok kirleten ülkeleri yıl sonunda İskoçya’nın Glasgow kentinde toplanacak COP26 konferansı öncesinde kirliliğe karşı mücadele tempolarını hızlandırmaya çağırıyor.

COP26 olarak bilinen 2021 Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı, İngiltere’nin başkanlığında 1-12 Kasım 2021 tarihleri ​​arasında Glasgow kentinde düzenlenecek. Konferans bu konuda düzenlenen 26’ncı konferans olduğu için bu adla anılıyor.