BBC araştırması: Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen’de siyasi suikastları finanse etti

BBC’nin yaptığı bir araştırmaya göre, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Yemen’de siyasi suikastları finanse ederek Yemen hükümeti ile Kızıldeniz’de savaşan gruplar arasında son dönemde yeniden uluslararası gündemin odağına yerleşen çatışmaları şiddetlendirdi. BBC Arapça’ya konuşan bir muhbir, BAE’nin Yemen’deki ayrılıkçı Güney Geçiş Konseyi’ne (GGK) bağlı bir suikast timine maddi destek sağladığını ve hedef listeleri verdiğini iddia etti. Bu listelerde Yemen Cumhurbaşkanı Abd Rabbu Mansur Hadi’ye sadık komutanlar, İslamcı liderler ve gazeteciler yer alıyordu.

BBC’nin ulaştığı belgeler, BAE’nin 2015’ten beri Yemen’de faaliyet gösteren en az 30 suikast timine para aktardığını gösteriyor. Bu timlerin bazıları, BAE tarafından eğitilen ve silahlandırılan GGK güçlerinin parçasıydı. GGK, 2017’de kuruldu ve Yemen’in güneyinde bağımsızlık ilan etmeyi amaçlıyor. BAE, GGK’yi Suudi Arabistan’ın liderliğindeki koalisyonun bir müttefiki olarak destekliyor. Koalisyon, 2014’te başkent Sana’yı ele geçiren Husilerle savaşıyor.

Ancak BBC’nin araştırması, BAE’nin aynı zamanda Yemen hükümetine karşı da suikast girişimlerinde bulunduğunu ortaya koyuyor. BBC’ye konuşan bir muhbir, BAE’nin finanse ettiği bir suikast timinin 2018’de Aden’de Cumhurbaşkanı Hadi’nin kabinesini hedef aldığını söyledi. Saldırıda iki bakan yaralandı, bir güvenlik görevlisi öldü. Muhbir, “BAE bize ‘Hadi hükümetini devirmek istiyoruz’ dedi. ‘Onlar İhvan-ı Müslimin’in (Müslüman Kardeşler) uzantısıdır ve onları yok etmek istiyoruz’ dediler” diye anlattı.

BAE, BBC’nin iddialarına yanıt vermedi. Ancak daha önce yaptığı açıklamalarda, Yemen’deki faaliyetlerinin koalisyonun ortak hedefleriyle uyumlu olduğunu ve Husilerin tehdidine karşı Yemen halkını korumayı amaçladığını belirtmişti. BAE ayrıca, Yemen’deki İslamcı gruplara karşı mücadele ettiğini ve terörizmi önlemeye çalıştığını savunmuştu.

BBC’nin araştırması, BAE’nin Yemen’deki siyasi suikastları finanse etmesinin hem uluslararası hukuka hem de insan haklarına aykırı olduğunu gösteriyor. Bu suikastlar, Yemen’deki çatışmayı daha da karmaşık ve kanlı hale getiriyor. BBC, bu konuda daha fazla soruşturma yapmaya devam edecektir.