Başkan Belediyenin Malları ve Personelini Arıyor

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinin Belediyesine seçilen Keziban Yılmaz, belediyede ait olan bazı araç ve personellerinin, nerede olduklarını bulamadıklarını açıkladı. Yılmaz, belediyeye ait bazı araçların anahtarlarını da toplattı.

HDP’li Kayapınar Belediye Başkanı Keziban Yılmaz, göreve gelmesinden beş gün sonra, gazetecileri belediye binasına davet etti. Gazetecilere binayı gezdiren Yılmaz, binanın inşaat halinde olduğunu söyledi. Meclis salonunda koltuk olmaması nedeniyle, başka bir odada ilk meclis toplantısını yapan Yılmaz, “Bu, 5 günde bu hale getirilebilecek bir bina değil. Şu an bina tamamen inşaat halinde. Personel bu koşullarda halka hizmet etmek zorunda bırakılmış. Ben buradan kayyum olan kaymakama sormak istiyorum, eğer belediyenin bütçesi buna uygun değilse bile haksız ve hukuksuz bir şekilde kaymakamlığa devretmiş olduğunuz eski belediye hizmet binasının tadilatını, tadilat masrafını, dayama, döşeme masraflarını o zaman belediyenin bütçesinden neden karşıladınız?” dedi.

Belediyeye ait olması gereken araçların şahsi işlerde kullanıldığını ifade eden Yılmaz, araçların anahtarlarını toplattıklarını söyledi. Yılmaz,” Belediye bütçesinin yüzde 80’ne yakını halka hizmet yerine diğer kamu kurumlarının bir takım özel harcamalarına, birtakım çalışmalarına veya kendi binalarına harcanmış. Kayapınar Belediyesi’nin kendisine ait kamu araçları olmasına rağmen 100’e yakın araç kiralanmıştır. İki ihaleyle ve bu ihaleler 2 ay önce yapılmış. Belediyenin halka hizmet götürmek için araca ihtiyacı olmamasına rağmen 100 tane araç kiralanmıştır. Geldiğimiz gün bu araçları sorduğumuzda bu araçların büyük bir çoğunluğunun belediye personeli şahsi işlerinde kullandıklarını gördük. Biz bu anahtarların tamamını personelden toplattık ve doğu hizmette kullanılmak üzere ilgili arkadaşlarımıza zimmetledik” diye konuştu.

Yılmaz, belediyede ait olan bazı araç ve personellerinin, nerede olduklarını bulamadıklarını açıkladı. Araç ve personelleri aradıklarını hatırlatan Yılmaz, şöyle konuştu: “Araçlarımızın nerede olduğunu bilmiyoruz. Belediyenin kendi araç listesini çıkardık, bu listede bazı araçların şu an olmadığını biliyoruz. Bu araçların değişik kurumlarda herhangi bir görevlendirmesi, herhangi bir tahsisi, işlemi yapılmadan fiili bir şekilde kullanıldığını gördük. Personelimizin, taşınmazlarımızın devredilmiş olmasına rağmen ücretlerinin, maaşlarının, tüm özlük haklarının belediye bütçesinden giderilerek, orada fiili olarak çalıştırıldığını gördük. Bir belediye personelinin başka bir kamu kurumunda fiili bir şekilde çalıştırılması tamamen hukuksuzluktur. Çalıştırdığımız her bir birey bizim sorumluluğumuz altındadır. Ben resmi olarak personelimin kurumuma gönderilmesi için ilgili yerlere yazılarımı yazdım gönderdim benim personelim hala gelmemiş.”

Yılmaz, belediyeye ait ‘Zarokistan’ adlı kreşin müftülüğe devredildiğini de sözlerine ekledi. Bu arada meclis toplantısı sürerken, AKPli üyeler, odayı terk etti.