Barcelona’da terör saldırısı

İspanya’nın Barcelona kentinde bir minibüs, kent merkezindeki onlarca insanın içine daldı. Olayda en az 12 kişinin öldüğü, 80’den fazla kişinin de yaralandığı açıklandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

İspanyol kenti Barcelona’da beyaz bir minibüs, şehir merkezindeki insanların arasına daldı. Aracın, kentin en turistik yerlerinden Las Ramblas caddesinde kaldırıma çıkarak insanlara çarptığı açıklandı. Polis, bölgede panik içinde kaçışan insanlara hoparlörden yaptığı anonsla olayın “terör saldırısı” olduğunu duyurdu.

IŞİD üstlendi

Terör örgütü IŞİD, yayın organı Amak aracılığıyla saldırıyı üstlendi.

Katalan yönetimi saldırıda en az 12 kişinin yaşamını yitirdiğini, 80’i aşkın insanın da yaralandığını açıkladı. Katalan İçişleri Bakanı Joaquim Forn tarafından yapılan açıklamada ölü sayısı 13 olarak duyurulmuştu.

Reuters’a konuşan yetkililer, yaralılardan 10’unun durumunun ciddi olduğunu söyledi.

Aracı kullanan saldırganın peşine düşen polis, bölgede operasyon başlattı. Bir kişiyi gözaltına alan Katalan polisi, yakalanan kişiye “terörist muamelesi yapılacağını” duyurdu. Polis daha sonra bir şüpheliyi daha gözaltına aldı.

Yerel basın: Bir şüpheli öldürüldü

Saldırganların kaç kişi olduğu konusunda resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak La Vanguardia gazetesi, şüphelilerden birinin, kentin dış bölgelerinde polisle girdiği çatışmada öldüğünü belirtti.

Yerel yetkililer, saldırıyla bağlantılı ikinci bir minibüsün, Katalan kasabası Vic’te bulunduğunu belirtti. Minibüsün bulunduğu alanı güvenlik kordonuna alan polisin, aracı incelediği bildirildi.

Rajoy’dan açıklama

Saldırının ardından Barcelona’ya gitmeye karar veren İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Twitter üzerinden açıklama yaparak, “Teröristler, bir olmuş halkımızı asla yenemez” ifadesini kullandı.

İspanyol kraliyet ailesinin Twitter adresinden yapılan paylaşımda ise, “Bunlar katil. Suçlular bizi terörize edemeyecek. İspanya’nın tamamı Barcelona’dır” denildi.

Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, “korkmadıklarını ve her zamankinden daha fazla birlik olduklarını göstermek” için Cuma günü kent meydanında bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacağını açıkladı.

“Bara gizlendi” iddiasına polisten yalanlama

İspanyol basınında, araçlı saldırı sonrası kaçan silahlı kişilerin bölgedeki bir bara gizlendiği iddia edildi. La Vanguardia gazetesinin haberine göre ise Türk yemekleri satan “Luna de İstanbul” adlı restorana gizlenen bir saldırgan içeridekileri rehin aldıktan sonra polisle pazarlığa başladı. Polisin kaçan ikinci şüpheliyi ise aradığı bildirildi.

Ancak Katalan polisi, bara saklanan bir şüpheli olduğu yönündeki haberleri yalanladı.

© Deutsche Welle Türkçe