Avrupa’da Yaklaşık 900 Bin İnsan Evsiz

Avrupa’da geçen yıl yaklaşık 900 bin kişinin evsiz olduğunu gösteren yeni bir rapor yayımlandı. Bu durum, Ukrayna’daki savaşın da etkisiyle artan bir eğilim olarak dikkat çekti. Almanya’da 2022 yılında 84 bin 500 evsiz kaydedilirken, İspanya’da bu sayı 28 bin 500’ü aştı.

Rapor, Avrupa Evsizlik Federasyonu (FEANTSA) ve Avrupa Gözlem Merkezi (EOH) tarafından hazırlandı. Rapor, Avrupa Birliği (AB) üyesi 28 ülke ve Norveç, İsviçre, Sırbistan ve Ukrayna’yı kapsıyor. Rapor, evsizliğin tanımını, nedenlerini, sonuçlarını ve önlenmesi için alınması gereken önlemleri ele alıyor.

Rapora göre, Avrupa’da evsizliğin en yaygın olduğu ülke Ukrayna. Ukrayna’da 2019 yılında yaklaşık 600 bin kişi evsizdi. Bu sayı, ülkedeki nüfusun yüzde 1,4’üne denk geliyor. Ukrayna’daki evsizliğin başlıca nedenleri arasında savaş, yoksulluk, altyapı eksikliği ve sosyal hizmetlerin yetersizliği gösteriliyor.

Avrupa’da evsizliğin en az olduğu ülke ise Finlandiya. Finlandiya’da 2019 yılında sadece 4 bin 600 kişi evsizdi. Bu sayı, ülkedeki nüfusun yüzde 0,08’ine karşılık geliyor. Finlandiya’daki evsizliğin azalmasının arkasında ise “Konut Önce” adlı bir politika yatıyor. Bu politika, evsizlere öncelikle kalıcı bir konut sağlamayı ve ardından diğer sorunlarını çözmeyi amaçlıyor.

Raporda ayrıca Avrupa’daki evsizlerin profili de inceleniyor. Buna göre, Avrupa’daki evsizlerin yüzde 70’i erkek, yüzde 30’u kadın. Evsizlerin yaş ortalaması ise 40 civarında. Evsizler arasında göçmenlerin oranı da giderek artıyor. Örneğin Almanya’da evsizlerin yüzde 40’ı göçmen kökenli.

  • NHY/ Euronews, FEANTSA, EOH
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku