Arjantin’de protesto dalgası

Arjantin’de çeşitli sendikaların ulusal grev çağrısıyla bir araya gelen binlerce kişi, Devlet Başkanı Javier Milei’nin yeni ekonomi politikalarını protesto etti.

Genel İş Konfederasyonunun (CGT) başını çektiği gösteriler, yoğunluklu olarak başkent Buenos Aires’te yapıldı.

Ulusal grev nedeniyle ulaşım, sağlık ve kamu yönetimi hizmetlerinde ciddi aksamaların yaşandığı ve bazı uluslararası uçak seferlerinin belirtildi.

Sendikalar, Milei hükümetinin “yeni ekonomi ve sosyal önlemler” adı altında grev hakkını yok etmeye çalıştığını ve bu kapsamda Kongre’ye gönderdiği yasanın reddedilmesinin işçi hakları açısından elzem olduğunu savundu.

Nakliyeciler Sendikası Başkanı Pablo Moyano, Milei hükümetinin yeni ekonomi paketine kesinlikle karşı olduklarını belirtti ve yasa koyucularının bu pakete karşı çıkmalarını talep etti.

Moyano, devlet şirketlerinin “özelleştirilmesine” de karşı olduklarını, böyle bir kararın alınması halinde binlerce kişinin işsiz kalacağını söyledi.

Sağlık Sendikası Başkanı Hector Daer de Milei’nin sendikaları yok etmeye çalıştığını dile getirdi ve “Kazanılan haklar geri verilmez. Devlet Başkanı ve milletvekilleri, işçi haklarını savunmak için seçildiler, bizler demokrasiyi inkar etmiyoruz, hakkımızı kullanıyoruz” diye konuştu.

Sendikalar, işçi haklarına zarar verildiğini düşündükleri yasanın geri çekilmemesi halinde protestolarına devam edeceklerini duyurdu.

Hükümet, yakın zamanda Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYİH) yüzde 5’ine denk gelen ve devlet harcamalarını yüzde 5 oranında kısmayı amaçlayan 7 bin kamu çalışanının sözleşmesini kararname ile feshetmişti.

Devlet Başkanı Milei, daha önceki açıklamalarında, ülkenin ekonomik anlamda zor bir dönemden geçtiğini belirtmiş ve radikal kararlar alınacağını açıklamıştı.

Kamu harcamalarını ısrarla kısacağını belirten Milei, sosyal destek harcamalarını azaltacağını ve zarar eden kamu kuruluşlarının özelleştirileceğini ifade etmişti.

Başkent Buenos Aires’te yeni seçilen Devlet Başkanı Milei hükümetine karşı ilk protesto gösterileri geçen ay başlamıştı.

Javier Milei, göreve başladığı ilk gün, Bakanlıkların sayısını 21’den 9’a düşüren bir kararname imzalamış. İç, Dış, Ekonomi, Adalet, Altyapı, Dış ilişkiler, Güvenlik ve Savunma gibi Bakanlıklar kalırken, Eğitim, Sağlık, Kültür ve Kadın Hakları gibi Bakanlıklar kaldırılmıştı.

Milei, Arjantin’in 1 Ocak’tan itibaren tam üyelik hakkını kazandığı BRICS’e katılmayı da geri çevirmişti. (Ajans Bizim)