AYM, Sırrı Süreyya Önder ve Kobani Davası tutuklularının başvurularını reddetti

Anayasa Mahkemesi (AYM), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Meclis Başkanvekili Sırrı Süreyya Önder ile Kobanê Davası’ndan tutuklu bulunan siyasetçiler Zeynep Ölbeci, Alp Altınörs ve Bülent Parmaksız’ın başvurularına ilişkin kararını açıkladı. AYM, başvuruları reddederek, tutuklama ve diğer hukuki tedbirlerin “hukuksuz” olmadığına hükmetti.

AYM’nin gerekçeli kararında, Sırrı Süreyya Önder’in başvurusunda, KCK Konseyi üyelerinden Murat Karayılan’a ait olduğu iddia edilen bir sanal medya hesabından yapılan paylaşımların yer alması dikkat çekti. Ancak bu paylaşımların gerçekle bağdaşmadığı belirtilse de gerekçede kullanıldı.

Ayrıca, gizli ve açık tanıkların beyanlarının gerekçe olarak kullanılması ve başvuruların idari ve hukuki yollar tüketilmeden yapıldığı iddiasıyla AYM, başvuruları reddetti. AYM, siyasetçi Sırrı Süreyya Önder’in adli kontrol şeklindeki ceza uygulamalarının seyahat özgürlüğünü ihlal etmediğini ve konuşmalarının suçlama konusu yapılamayacağını değerlendirerek başvuruları reddetti.

Kobanê davasında 4 yıldır tutuklu bulunan Alp Altınörs’un başvurusunda AYM, Altınörs’un tutuklanmasının ölçülü olduğunu savundu. AYM, Altınörs’un suçlandığı iddialara denk gelen suçlamaların katalog suç kapsamına girdiğini belirterek, tutuklama halinin uygun olduğuna hükmetti. AYM ayrıca Altınörs’ün kaçma şüphesi bulunduğunu ileri sürdü.

Bülent Parmaksız’ın başvurusunda da AYM, hukuki yolların tüketilmediği gerekçesiyle başvuruyu kabul edilemez buldu. AYM, Parmaksız’ın tutuklanmasına dair yapılan iddialara ilişkin, mahkemenin verdiği kararları gerekçe göstererek tutuklamanın ölçülü olduğunu savundu.

Zeynep Ölbeci’nin başvurusu da benzer gerekçelerle reddedildi. AYM, Ölbeci’nin başvurusunda idari ve hukuki yolların tüketilmediğini belirterek başvuruyu kabul edilemez buldu.

Bu kararların ardından söz konusu siyasetçilerin tutukluluk hallerine ilişkin süreç devam edecek.

NHY/ MA