Aptallar Daha Mutlu Olabilir mi? Bilim İşte Bunu Araştırıyor

Dağdaki çobanın daha mutlu olduğunu, çok bilmenin mutsuzluğun, kaygıların nedeni olduğunu biz de dile getirmişizdir. Dilimiz varmamışsa mutlaka bir kez olsun duymuşuzdur. Az eğitimlilerin, az bilenlerin daha mutlu olduğuna inanılır.  Bilim insanları da bunu merak etmiş olacak ki,  “Aptallar daha mı mutlu?” sorusuna bilimsel bir yanıt aramaya koyulmuşlar.

Zeka seviyesi ile mutluluk arasındaki ilişkiyi anlamak için yapılan çalışmalar, ilginç bulgular ortaya koyuyor..

Londra Ekonomi Okulu’ndan yapılan bir araştırmaya göre, yüksek IQ seviyesine sahip insanların daha az mutlu olduğu ortaya çıktı. Bu çalışmaya göre, zeki bireyler daha fazla endişe duyuyor, sosyalleşmekte zorlanıyor ve genel olarak daha az tatmin oluyorlar.

İsveç’teki bir çalışma ise, IQ seviyesi düşük olan insanların daha fazla depresyona yatkın olduğunu gösterdi. IQ seviyesi 70’in altında olan 18-20 yaş arası gençlerin, IQ seviyesi 100’ün üzerinde olanlara göre iki kat daha fazla depresyon riski taşıdığı belirlendi.

Oxford Üniversitesi’nden araştırmacılar ise IQ seviyesi ile mutluluk arasında doğrudan bir ilişki olmadığını buldular. Zeka seviyesi, gelir, eğitim ve sağlık gibi diğer mutluluk faktörlerini etkileyebiliyor. Bu nedenle zeki insanlar, daha iyi iş fırsatlarına, daha iyi eğitime ve sağlıklı yaşama sahip olabiliyorlar.

Bu araştırmalar, aptallık ile mutluluk arasındaki ilişkinin karmaşık olduğunu ve sadece zeka seviyesine dayanarak genellemeler yapmanın hatalı olabileceğini gösteriyor. Mutluluk, farklı faktörlerin birleşimiyle oluşan kompleks bir durumdur ve her bireyin mutluluk tanımı farklılık gösterebilir.

Sonuç olarak, mutluluk ve zeka arasındaki ilişkinin basit bir denklemle açıklanamayacağı, bireylerin farklı hayat koşulları ve tercihleri nedeniyle mutluluğu etkileyen birçok faktör olduğu görülüyor.

NHY, Eda Kaya

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku