Antalya görüşmesi sona erdi: Taraflar ayrı ayrı açıklama yaptı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Ukraynalı mevkidaşı Kuleba arasındaki görüşme sona erdi. Kuleba, herhangi bir ilerlemenin kaydedilmediğini belirirken, Lavrov, “Müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yok” dedi.

Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da Rusya ile Ukrayna arasında başlayan görüşme sona erdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, ilk açıklamasında “Görüşmeler ne kolaydı, ne zordu” dedi. Herhangi bir ilerlemenin kaydedilmediğini belinten Kuleba, aynı formatta yeniden görüşmeye hazır olduğunu açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise yaklaşık olarak eş zamanlı başlayan basın toplantısında, zirve kararının Putin ile Erdoğan’ın görüşmesinde alındığını söyledi. Lavrov, “Bugünkü görüşmede şu anlaşıldı. Müzakerelerin yerini alacak hiçbir şey yok” dedi. Lavrov, “Ukrayna’da Rusya’ya yönelik doğrudan bir tehdit ortaya çıktı. Uzun yıllar uyarıda bulunduk kimse bizi dinlemedi” diye konuştu.

‘SİVİLLER CANLI KALKAN OLARAK KULLANILIYOR’

Eş zamanlı yapılan açıklamada Lavrov, Ukrayna krizinin çözümüne yönelik her girişimi desteklediklerini belirterek, “Siviller gönüllü birlikler tarafından canlı kalkan olarak kullanılıyor. Bunlar biliniyor. İnsani koridor açılması planlanıyor” dedi. Çözümün Belarus’taki görüşmelerden çıkacağına dikkati çeken Lavrov, “Ukrayna krizinin topluca, bütün tarafların çıkarlarını gözeterek çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Avrupa ülkelerinin görüşlerinin de dikkate alınarak sorunun çözüme kavuşturulmasını istiyoruz.Ukraynalı meslektaşlarımız tarafından, ki bunu sürekli yapıyorlar, herhangi bir şekilde gerçek müzakere yolunun yanlış yerlere saptırmamalarını istiyoruz.Biz Rusya tarafının günlük insani koridor açılması önerisini tekrarladık. En etkili ve en güvenli güzergahların seçilmesini amaçlıyoruz” diye konuştu.

ZİRVEDEN BEKLENEN BARIŞ ÇIKMADI

Barışa giden yolda Antalya Zirvesinden beklenen olmadı. Zirveden barış çıkmadı. Savaşın sonlandırılması ve barışa giden yolda devlet başkanları düzeyinde bir zirveden hala oldukça uzakta bulunuyoruz. Antalya Zirvesi bekleneni vermekten çok uzak kalırken, tarafların pozisyonlarını bir daha dile getirdiği bir zirve olarak kalacak gibi gözüküyor. Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, zirveyi Rusya’nın tezlerini dünya ile bir kez daha paylaşmamın zemini olarak kullandığı izlenimi verdi. Zirveden bir sonuç çıkmamakla birlikte bu tür görüşmelerin devam edilmesinde ortaklaşıldığı belirtildi…