Almanya’daki referandum oylamasında skandal!

16 Nisan referandumunda Türk vatandaşlarının yurt dışındaki oy verme işlemi için skandal bir iddia ortaya atıldı. Daha oy verme işlemi resmen başlamadan, hatta pusulalar başkonsolosluklara ulaştırılmadan, Duisburg’daki AKP yöneticilerinden Ahmet Duran’ın mühürlü oy pusulası ile poz verdiği ortaya çıktı.

Skandal olay, Almanya’nın Duisburg şehrinde ortaya çıktı. Duisburg’daki AKP yöneticilerinden Ahmet Duran 11 Mart 2017 tarihinde AKP’nin Duisburg seçim koordinasyon merkezinde çektiği bir fotoğrafı Facebook hesabından paylaştı. Fotoğrafta Duran’ın elinde mühürlü bir oy pusulası olduğu görülüyordu. Oysa YSK’nın 16 Nisan referandumunda kullanılacak mühürlü oy pusulalarının sevkıyatına 12 Mart’ta başladığı ortaya çıktı.

Almanya’nın Duisburg şehrinde bulunan AKP Seçim Koordinasyonu Merkezi’nde AKP yöneticisi Ahmet Duran’ın oy pusulasıyla çekilen fotoğrafı tepkilere neden oldu. AKP Almanya yetkilileri tartışma üzerine 11 Mart tarihinde çekilen ve facebook üzerinden paylaşılan söz konusu fotoğrafın kendilerine eğitim çalışmaları esnasında sandık görevlilerini bilgilendirmek amaçlı gönderildiğini belirtti.

Yüksek Seçim Kurulu yetkilileri ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada eğitim amaçlı oy pusulası gönderme gibi bir uygulamanın olmadığını belirterek, yurtdışına gönderilen oy pusulalarının sevkiyatının 12 ve 18 Mart tarihlerinde yapıldığını dile getirdi.

‘AKP bürosunda oy pusulasının ne işi var?’
Yaşanan olayı gündeme getiren ve konuyu savcılığa taşıyacağını belirten CHP PM Üyesi Emre Çam yaptığı açıklamada, “Bu oy pusulasının AKP bürosunda ne işi var? 12 Mart’ta gönderilmeye başlanan oy pusulaları nasıl oluyor da 11 Mart’ta Almanya’nın Duisburg şehrinde bulunuyor? Biz sandıkların başında duruyoruz ancak oy çuvallarını konsolosluk binasına kilitliyoruz. AKP bürolarından oy pusulası çıkması açıklanamaz. Bu konunun takipçisi olacağız. YSK’ya şikayette bulunup savcılığa da suç duyurusu yapacağız” açıklamalarında bulundu.

Fotoğrafı sildi
Olayın ortaya çıkmasının ardından AKP’li Ahmet Duran Facebook üzerinden yaptığı paylaşımını sildi.