Akdeniz’de ölen göçmen sayısı her geçen yıl artıyor

Akdeniz üzerinden Avrupa ülkelerine gitmeye çalışırken botları ya da tekneleri batarak ölen göçmen sayısı her geçen yıl artıyor.

Akdeniz üzerinden Avrupa ülkelerine gitmeye çalışırken botları ya da tekneleri batarak ölen göçmen sayısı her geçen yıl artıyor.

ABC News’in haberine göre, Birleşmiş Milletler yetkilileri bu yıl Akdeniz’de ölen ya da kaybolan göçmenlerin sayısının 1,600’ü bulduğunu tahmin ederek, bunun geçen yılki sayıyı geçtiğini belirtiyor.

Uluslararası Göç Örgütü (UGÖ) İtalya sözcüsü Flavio di Giacomo, sadece geçen hafta iki ayrı olayda 85 kişi Libya’dan İtalya’ya gitmeye çalışırken boğularak öldüğünü, bu olayların Avrupa’da pek nadir fark edildiğini söyledi.

Uluslararası Göç Örgütü ise 2014’den bu yana Akdeniz’de ölen göçmen sayısının 23 bin olduğunu tahmin ediyor. Bu dönemde en çok ölüm 5 bin ile 2016’da yaşandı. Aynı dönemde Fransa ile İngiltere arasındaki Manş Denizi’nde ise 166 göçmen öldü.

Bu yıl Avrupa’ya yönelik en kalabalık göçmen rotası Libya ve Tunus’tan başlayıp, bazı vakalarda Türkiye üzerinden İtalya’ya doğruydu. Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne göre bu yıl Avrupa’ya 60 bin kadar yasadışı göçmen girdi. Ayrıca, geçen yıldan bu yana Senegal, Moritanya ve Fas’tan çıkan göçmenler daha tehlikeli Atlantik Okyanusu rotasını kullanarak İspanya’nın Kanarya Adaları’na gitmeye çalışıyor.

“Batı Afrika’dan başlayan yolculuğun çok uzun ve çok tehlikeli olduğunu” söyleyen di Giacomo, bu yıl UGÖ’nün Kanarya Adaları civarında 900 kişinin öldüğünü belirlediğini belirtti. Sadece bu hafta Kanarya Adaları’na ulaşmaya çalışan 400’den fazla kişi denizde kurtarıldı.

İnsan hakları örgütleri ise Avrupa ülkelerini kıtaya ulaşmaya çalışırken tehlikeye düşen göçmenleri kurtarmak için daha fazla şey yapmamakla suçluyor. Avrupa’nın Akdeniz’deki kurtarma çabaları azaltıldı ve asıl olarak Libya’daki kurtarma ve kıyı koruma ekiplerinin eğitimine yoğunlaşıldı. Ancak Avrupa ülkeleri Libya’da göçmenlerin tutulduğu geçici merkezlerdeki insan hakları ihlallerine de gözyumuyor.