ABD’den beş Türk ve şirketleri için yaptırım kararı


ABD Hazine Bakanlığı, aralarında Sıtkı Ayan ve Bahaddin Ayan’ın da bulunduğu beş Türk vatandaşı ile şirketlerini yaptırım listesine aldı.

ABD Hazine Bakanlığı’ndan açıklamada, bu kişilerin yaptırım listesine alınma gerekçesi “ABD’nin terör örgütü listesinde bulunan İran bağlantılı örgütlere destek verilmesi” olarak açıklandı.

Yaptırım listesine alınan kişi ve kuruşlar listesinde Sıtkı Ayan, Bahaddin Ayan, Kasım Öztaş, Mustafa Ömer Kaptan ve Murat Teke yer alıyor.

Yaptırım listesine alınan ve bu kişilerle bağlantılı olduğu belirtilen 26 şirket de yaptırım listesinde sıralandı. İstanbul, Marshall Adaları, Türkmenistan, Ajeltake Adası (Hindistan) ve Limasol (Güney Kıbrıs) merkezli bu şirketler petrol, petrol taşımacılığı, enerji, gıda, nakliyat, denizcilik alanlarında faaliyet gösteriyor. Yaptırım listesinde ayrıca bu kişilerle bağlantılı Panama bayraklı bir LPG tankeri de yer alıyor.

İran petrolünü satışı

ABD Hazine Bakanlığı açıklamasında, yaptırım listesine alınan Sıtkı Ayan’ın ve şirketlerininin İran petrolünü uluslararası piyasalarda sattışına aracılık ettiği, bu satıştan sağlanan gelirin aklanmasına ilişkin faaliyet yürüttüğü belirtiliyor.

Açıklamada, ayrıca, Sıtkı Ayan’ın bu faaliyetleri İran Devrim Muhafızları ve bağlantılı örgütlerle ilişkili bir şekilde yürüttüğü öne sürülüyor.

Kişiler hakkında

Yaptırım listesinde yer alan kişilerden Sıtkı Ayan, Bahaddin Ayan ve Kazım Öztaş’ın adları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 2017 yılında yaptığı bir grup konuşmasında “para trafiği” açıklamasında söz ettiği ve Man adasında kurulduğu belirttiği Bellway Ltd şirketi ile gündeme gelmişti. İddialarla ilgili tartışmalar yargıya intikal etmişti.