ABD’de ilk kez tam bir göz nakli yapıldı

Amerikalı cerrahlar, yaklaşık altı ay önce dünya çapında ilk kez olmak üzere bir hastaya tam göz nakli yaptıklarını duyurdu.

Hastanın gözü, ameliyattan birkaç ay sonra, retinaya kan akışı da dahil olmak üzere hâlâ çok iyi sağlık belirtileri gösteriyor. Bununla birlikte, nakledilen göz optik sinir yoluyla beyinle iletişim kurmadığı için adam en azından şimdilik görme yetisini geri kazanamadı.

Ameliyat sürecini yöneten Dr. Eduardo Rodriguez, bir basın toplantısında, bu sonuçların uzmanları “hayrete düşürdüğünü” söyledi.

Cerrah, “Görme yetisini kaybetmiş milyonlarca insan var ve biz bunu bugün çözeceğimizi söylemiyoruz. Ama kesinlikle bir adım daha yaklaştık” dedi.

21 saat süren ameliyat

Yaklaşık 21 saat süren operasyon Mayıs ayı sonunda New York Üniversitesi Hastanesi, NYU Langone Health’ten bir ekip tarafından yapıldı. Cerrahlar, sol göz ve yuvasına ek olarak bir donörden alınan burun, dudak ve diğer yüz dokularını da naklettiler.

Alıcı, Aaron James. 46 yaşındaki ordu gazisi, 2021 yılında iş yerinde yüzünün yüksek voltajlı bir elektrik hattına temas etmesi sonucu hayatını tehdit eden bir kaza geçirdi.

Yüzüne yapılan nakillerin reddedilmesini önlemek için bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaçlar alması gerektiğinden bu eski asker göz nakli denemesi için ideal bir aday olarak belirlendi.

“Karımı öpebildim”

Sağ gözü hala normal işlevini sürdüren Aaron James, basın toplantısı sırasında yüzü tamamen açık, sol gözü göz kapağının altında kapalı ve bu gözünü henüz doğal olarak hareket ettiremez halde göründü.

James, “Görebilsem de göremesem de bu böyle” diyerek donöre ve ailesine teşekkür etti ve “Bir yerden başlamak zorundasınız ve umarım bu, bir sonraki hasta için geliştirebileceğimiz bir şeyi başlatır” diye konuştu.

James, “Kendimi iyi hissediyorum. Henüz hareket edemiyorum ya da göz kırpamıyorum ama artık hislerim var. (…) Tekrar koku alabiliyorum ve yemek yiyebiliyorum. Bir buçuk yıldır ilk kez karımı öpebildim” diye itiraf etti ve bir kez daha “insan içine çıkmak” istediğini sözlerine ekledi.

“Bir sürü umut”

Şimdilik Aaron James’in bir daha görüp göremeyeceği konusunda belirsizlik devam ediyor.

NYU Langone Health’te retina uzmanı olan Vaidehi Dedania, “Tıpta asla, asla demeyi sevmezsiniz. Onu takip etmeye ve gelişmelerin nasıl olduğunu görmeye devam edeceğiz. Ama çok umutluyuz. Retinanın büyük bir kısmı korunmuş durumda ve testlerimiz bir sinyal üretebildiğini gösteriyor” dedi.

Doktorlar bu kadar iyi sonuçlar beklemiyordu ve acil olarak görme yetisinin geri kazanılmasını sağlayabilecek çeşitli yolları araştırmak üzere bir ekip oluşturuldu. Aaron James, “Bunun yeni bir yol açacağını umuyorum” dedi.

Yıllar süren araştırma

Colorado Üniversitesi’nde 10 yıldır bu konu üzerinde çalışan cerrah Kia Washington, “Bu çok büyük bir atılım. Pek çok insan böyle bir naklin insanlarda mümkün olabileceğinden hala şüphe duyuyordu” dedi.

Cerrah Kia Washington, geçmişte tüm göz nakillerinin küçük hayvanlar üzerinde gerçekleştirildiğini ve bazı vakalarda görmenin en azından kısmen geri kazanıldığını açıkladı.

Doğuştan kör olan bir kişiye nakil sayesinde görme yetisi kazandırmak bir gün mümkün olacak mı? Kia Washington, bunun hala çok uzak bir ihtimal olduğunu söylüyor. Ancak “Birkaç on yıl zarfında bunun mümkün olabileceğini düşünüyorum” dedi.

Aaron James, artık eşi ve kızıyla birlikte Arkansas’taki yaşamına geri dönebildi ve takip randevuları için her ay New York’a geliyor. (Ajans Bizim)

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku