Doktorun aşı sorunu dile getirmesiyle başlayan hukuki mücadele

Aşı sorunlarını dile getirdiği için Şanlıurfa Aile Hekimliği Derneği Başkanı Dr. Hacı Yusuf Eryazğan hakkında açılan dava, dün İstanbul 32. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü. Dava, şahitlerin bir kez daha talimatla dinlenmesi için 4 Temmuz’a ertelendi. Eryazğan, BirGün’e yaptığı açıklamada, “Doğruları söylemeye, sıkıntıları dile getirmeye devam edeceğiz. Amacımız gerçekten sağlık sisteminin doğru işlemesi ve halkın bundan yarar görmesi” ifadelerini kullandı.

Doktor Eryazğan’ın, Aile Sağlık Merkezlerinde (ASM) Hepatit B, çocuk felci ve verem aşılarıyla ilgili yaşanan aşı tedariği sorunları hakkında basına demeç verdiği için “halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma” iddiasıyla hapis ve meslek örgütlerinden men edilmesi talebiyle dava açılmıştı. İlk duruşma önceki gün İstanbul 32. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sağlık Bakanlığı’nın avukatının da hazır bulunduğu duruşmada, doktor Eryazğan’ın Aralık ayında Şanlıurfa 4. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yaptığı savunmanın aktarıldığı belirtildi. Sağlık Bakanlığı’nın davaya katılma talebi kabul edilerek, Eryazğan’ın avukatının bildirdiği iki tanığın yeniden dinlenmesine karar verilerek duruşma 4 Temmuz’a ertelendi.

Duruşma sonrası BirGün’e açıklama yapan Doktor Eryazğan, “13 Aralık’ta talimat dosyasıyla yaklaşık 300 kişinin beraber katıldığı bir meslek örgütlerinin dayanışmasıyla beraber mahkemeye gitmiştik. Burada talimat dosyasını bakan hakime iki saat savunmamı yaptım ve 45 sayfa belge sundum” dedi. Depremlerin yıldönümü nedeniyle Maraş’ta olduğunu belirten Eryazğan, beraat talebinde bulunduklarını ifade etti. Eryazğan, “Bizim amacımız gerçekten sağlık sisteminin doğru işlemesi ve halkın bundan yarar görmesi” şeklinde konuştu.