UNHRC: “Ukraynalı mülteci sayısı 1,5 milyonu aştı”

5 milyona kadar Ukraynalı yerinden olabilir.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri (UNHRC) Filippo Grandi, Ukrayna’daki krizden sonra komşu ülkelere giden mültecilerin sayısının 1,5 milyonu aştığını açıkladı.

Grandi, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Rus birliklerinin ülkeyi girmesi ve sonrasındaki çatışmaların ardından, on gün içinde komşu ülkelere kaçan Ukraynalı sayısınının 1,5 milyonu aştığını belirtti Grandi, “(Bu) İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da en hızlı büyüyen mülteci krizi” dedi.

The Hill’in haberine göre, Rus kuvvetleri ülkeyi işgal ettikten sonra Ukraynalılar kitleler ülkeyi terk etti. ABD istihbarat teşkilatları 1 milyondan 5 milyona kadar Ukraynalının yerinden edilebileceğini tahmin ediyor.

Bazı ülkeler zorlanabilir

Romanya, Macaristan ve Polonya dahil olmak üzere yakın ülkeler, mültecileri kabul etmeyi kabul etmeyi sürdürüyor. Ancak bazı ülkeler belirlenen miktarları kabul etme kapasitesine sahip olmayabilir.

Refugees International Avrupa grubunda görevli Daphne Panayotatos, “Bunlar Ukrayna’ya sınırı olan küçük ülkeler. Bu yüzden Ukraynalıları ağırlamaya istekli olsalar bile kapasiteleri yeterli olmayacak. Bu nedenle AB’dan çok daha fazla teknik ve mali desteğin geldiğini görmeleri gerekir” dedi.

Grandi, geçen hafta, ülke nüfusunun yüzde 2’sini oluşturan, işgalin başlamasından bu yana yaklaşık 1 milyon Ukraynalının ülkeyi terk ettiğini açıklamıştı. Grandi, bir haftada ülke nüfusunun yüzde 2’sinin mülteci durumuna düştüğünü belirterek,  “Sadece 7 gün içinde Ukrayna’dan komşu ülkelere bir milyon mültecinin göçüne tanık olduk. Ukrayna’daki milyonlarca insan için, hayat kurtaran insani yardım sağlanabilmesi için silahların susma zamanı geldi” demişti.