TTB’den çağrı: ”Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Ölümleri durdurun”


Türk Tabipler Birliği (TTB)  Merkez Konseyi 64 şubesinin katılımıyla twitter hesabında yaptığı canlı yayınla, ”söz bitti, eylem zamanı’’ çağrısında bulundu.  TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, 15 Nisan Perşembe günü saat 12.30’da Ankara’da Sağlık Bakanlığı önünde olacaklarını, illerde de  bağlı odaların üyeleriyle eş zamanlı olarak İl Sağlık Müdürlüklerinin önünde toplanarak kaygılarını seslendireceklerini açıkladı. Eylem sloganı, ”Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Ölümleri durdurun” olarak belirlendi,  Eyleme,  sağlık dışındaki sivil toplum yapılanmalarının tamamı  davet edildi.

“Eksik, yanlış, tutarsız politikalar başarısız salgın yönetimi nedeniyle ülkemizde kontrol altına alınamayan salgın üçüncü ve en yüksek pikini yaşıyor” diyen Fincancı, şunları kaydetti:

” Hastaneler Covid-19 hastaları için yeni açılan servislerin dahi ihtiyacı karşılamaya yetmiyor, yoğun bakımlarda yer bulunamıyor. Bir çağrı için buluştuk. 1 Mart’tan itibaren bir kontrolsüz normalleşememe haliyle karşı karşıya kaldık. Salgın hızla yayıldı. Öncesinde haritalar ve haritalar üzerinde yüz binde vaka sayıları veriyorlardı, Mavilerimiz açık sarılarımız varken, harita tümüyle kıpkırmızı oluverdi. Biz uyarılarımızı yapmaya devam ettik ama bu uyarılara kulak verilmediğini de gördük. Yaşam hakkımızdan vazgeçmiyoruz. Sesimizi duyuracağız.

”Salgını değil, algıyı yönetiyorlar”

Ölüm oranı resmi rakamlara göre dahi 250’lerde. Hastanelerimiz Covid 19 hastalarıyla doldu. Yeni açılan servisler  dahi ihtiyacı karşılamaya yetmiyor. Her gün çaresizlik içinde yeni ölümlerle hastalarımız mağdur oluyor. Tanıklık etmekten  tükeniyoruz bu ağır süreçte. Ertelenemez sağlık sorunları için  gereken hizmete ulaşamıyor insanlar.  Her şey herkesin  gözü önünde oldu, olmaya da devam ediyor. Böyle olacağını başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere bütün yönetenler biliyordu. Ancak tüm uyarılarımıza rağmen gereken önlemleri almak yerine tabloyu seyretmekle yetindiler. Baştan beri yaptıkları gibi  hala salgını yönetmek yerine algıyı yönetmeye çalışıyorlar. Aşı umudu tacirliği yaparak insanları oyalıyorlar. Mızrak çuvala sığmayınca; maske, mesafe, hijyen  tekerlemesiyle sorumluluklarını vatandaşlara yüklüyor, suçu onlara atıyorlar. Yeter, bin defa yeter! Bu kabusu hep birlikte durduralım. ”