Şeker endüstrisi dünyayı nasıl kandırdı?

Şeker endüstrisinin 1960’ larda bilim adamlarına para vererek şeker ve kalp hastalıkları arasındaki ilişkiyi önemsizmiş gibi gösteren ve yağı kasten esas suçlu gibi öne çıkaran makale yazdırdıkları bildirildi (1).

1967’ de New England Journal Medicine isimli tıp dergisinde yayınlanan ve endüstri tarafından seçilen araştırmaların esas alındığı makalede şeker ve kalp hastalıkları arasındaki ilişki küçümsenerek doymuş yağlara iftira atılıyor (2).

Şeker topluma sadece boş kalori ve diş çürüklerine sebep olmak dışında masum bir yiyecek olarak sunuluyor.

Amerika’ lılara ve dolayısıyla da tüm dünyaya doymuş yağlardan uzak durmaları şart koşuluyor ve diyetten çıkarılan yağın yerini bugün tüm dünyayı saran obezite ve diyabetin bir numaralı sorumlusu şeker alıyor.

50 bin dolara tüm dünya hasta edildi

JAMA’ da yayınlanan araştırma, bugün Sugar Association olarak bilinen Sugar Research Foundation’ ın Harvard’ lı üç uzmana günümüzün parasıyla 50 bin dolar vererek şeker, yağ ve kalp araştırmaları arasındaki ilişkiyi değerlendiren bir makale yazdırdıklarını gösteriyor.

JAMA’ da yayınlanan makale, Cristin E. Kerns isimli bir araştırmacının Harvard, Illinois ve diğer kütüphanelerde ortaya çıkardığı iç yazışmalara ve muhtelif dokümanlara dayanıyor.

Harvard’ lı araştırmacılar ve ticari şeker grubu arasındaki bu yazışmalar yiyecek-içecek endüstrisinin halkın beslenmesini kendi menfaatleri için nasıl şekillendirdiklerini gözler önüne seriyor.

O senelerde şekerden zengin diyet ve kalp hastalıkları arasındaki ilişki ortaya çıkmaya başlamıştı ama aynı zamanda Ancel Keys isimli Minnesota’ lı fizyolog kalp hastalıkları bakımından en büyük riskin doymuş yağlar ve diyetteki kolesterol olduğu görüşünü dile getiriyordu.

Ancel Keys’ in çevirdiği dolapları daha önce yazmıştım (3).

Toprakları bol olsun

Harvard’ lı para karşılığı taraflı makale yazan bilim adamları da onlara rüşvet veren şeker endüstrisini ileri gelenleri de bugün artık hayatta değiller.

Bunlardan D. Mark Hegsted’ e Allah yürü ya kulum diyor ve USA Tarım Bakanlığı’ nın beslenme bölümü başkanı oluyor ve 1977’ de meşhur beslenme kılavuzu taslağının hazırlanmasında başrolü oynuyor.

Beslenme bilimini endüstri şekillendiriyor

JAMA’ da bu araştırma için bir başmakale kaleme alan beslenme profesörü Marion Nestle bu dokümanların şeker endüstrisinin şekerin açıkça kalp hastalıkları için ana risk faktörü olmaktan temize çıkaran araştırmaları başlattığını ispat ettiğini dile getiriyor (4):

Gıda endüstrisi bugün de beslenme bilimini şekillendirmeye devam ediyor”.

Geçen sene New York Times’ te yayınlanan bir yazıda dünyanın en büyük şekerli içecek üreticisi Coca-Cola’ nın şekerli meşrubat ve obezite arasındaki ilişkiyi küçümseyen araştırmalar için milyonlarca dolar ödedikleri bildirilmişti (5).

Haziran ayında da şekerleme üreticilerinin şeker yiyen çocukların şeker yemeyen çocuklardan daha zayıf olduklarını iddia eden araştırmaları destekledikleri bildirildi (6).

Gelelim neticeye

BİR: Şeker endüstrisi tarafından para ile satın alınan bilim adamlarına yazdırılan makaleyle tüm dünyanın obez, diyabetik ve kalp hastası olmasına yol açan beslenme tavsiyelerini bugün de dillerinden düşürmeyenler var.

Çok şükür ki insanlar kimin halk sağlığı adına kimin endüstri menfaati için konuştuğunu gayet iyi biliyor.

İKİ: Gıda ve ilaç endüstrisi tarafından yönlendirilen modern tıbba ne kadar güvenmeliyiz, karar sizin.


Kaynaklar:

1. http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2548255

2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/5339699

3. http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/02/11/yazilar/tip-yazilari/beslenme/beslenme-kilavuzlarinin-bilimsel-dayanagi-bulunamadi/

4. http://archinte.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=2548251

5. http://well.blogs.nytimes.com/2015/08/09/coca-cola-funds-scientists-who-shift-blame-for-obesity-away-from-bad-diets/?_r=0

6. http://www.nytimes.com/2016/09/13/well/eat/how-the-sugar-industry-shifted-blame-to-fat.html

Araştırmanın medyadaki haberleri:

https://www.yahoo.com/beauty/sweet-lies-sugar-industry-tricked-us-worrying-fat-233649580.html

http://edition.cnn.com/2016/09/12/health/sugar-industry-heart-disease-research/

http://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-sugar-industry-coverup-20160912-snap-story.html

http://arstechnica.com/science/2016/09/sugar-industry-bought-off-scientists-skewed-dietary-guidelines-for-decades/

http://www.nytimes.com/2016/09/13/well/eat/how-the-sugar-industry-shifted-blame-to-fat.html?_r=0

http://www.houstonchronicle.com/news/nation-world/nation/article/Report-Sugar-industry-paid-scientists-to-9218789.php