Sanatçı Can Gürzap vefat etti

Kurtlar Vadisi, Bir Avuç Deniz, Aşk Beklemez ve Medcezir gibi yapımlarla daha geniş kitlelerce de tanınan sinema, tiyatro, dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen Can Gürzap, 79 yaşında tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Sanatçı, bir süredir İstanbul’da aort genişlemesi teşhisiyle tedavi görüyordu.

Can Gürzap hakkında

İstanbul’da 1944 yılanda doğan Can Gürzapı, ilk tiyatro eğitimini kendisi sanatçı olan babası Reşit Gürzap’tan aldı.

1962 yılında de Kadıköy Maarif Koleji bitirdikten sonra Ankara Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nü bitirdi. Ardından İngiltere’de Central School of Speech and Drama’da eğitim gördü.

Ankara Devlet Tiyatrosu’nda yönetmen ve oyuncu olarak görev yaptı. Konservatuvarda öğretmen olarak derslere girdi.

TRT’de birçok radyo tiyatrosu hazırlayan sanatçı 1971 yılında Arsen Gürzap ile evlendi. 1978’de İstanbul Devlet Tiyatrosu kurucu yöneticisi olarak görev aldı.

Kartallar Yüksek Uçar, Ateşten Günler, Yorgun Savaşçı, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz ve Medcezir gibi yapımlarda oynadı.

Çevirmenlik ve senaryo yazarlığı da yapan Can Gürzap, 1990 yılında güzel ve etkileyici konuşma eğitimi veren Dialog kurumunu hayata geçirdi. Burada eğitmenlik yaptı.

Ne dediler?

Özgür Özel (CHP Genel Başkanı) : “Vefatını derin bir üzüntüyle öğrendiğim değerli sanatçı Can Gürzap’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine baş sağlığı diliyorum.”

Mehmet Nuri Ersoy (Kültür ve Turizm Bakanı): “Ülkemizin kıymetli sanatçılarından Can Gürzap’ı kaybetmiş olmanın derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Devlet Tiyatrolarımızın emekli sanatçısı, sinema, dizi oyuncusu, yazar ve eğitmen Can Gürzap sanat camiamız için büyük bir kayıptır. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine, sevenlerine ve tüm sanat camiamıza başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.”

Ekrem İmamoğlu (İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı): “Sinema, tiyatro, dizi oyuncusu Can Gürzap’ın vefat haberini üzülerek öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, sevenlerine ve sanat camiasına baş sağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.”

Mansur Yavaş (Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı) : “Sanat camiasının usta ismi Can Gürzap’ın vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.”

Tunç Soyer (İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı) : “Usta oyuncu Can Gürzap’ın vefat ettiğini üzüntü ile öğrendim. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve tüm sanat camiasına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.”