Rusya, Finlandiya’ya doğalgaz sevkiyatını kesiyor


Gasum, aldığı doğalgazın bedelini ruble olarak ödemeyi reddediyor.

Finlandiya devlet enerji şirketi Gasum bugün, Gazprom’un Finlandiya’ya yarın sabahtan itibaren doğal gaz akışını durduracağını bildirdiğini açıkladı.

Gasum, Rusya’nın Avrupa ülkelerinden talebine uygun olarak aldığı doğalgaz bedelini Gazprom Export’a ruble olarak ödemeyi reddediyor.

Gasum Üst Yöneticisi Mika Wiljanen, “Tedarik sözleşmemiz kapsamındaki doğal gaz arzının şimdi durdurulması son derece üzücü” dedi.

Wiljanen, “Bu duruma özenle hazırlanıyoruz ve doğalgaz iletim şebekesinde herhangi bir aksama olmaması kaydıyla önümüzdeki aylarda tüm müşterilerimize gaz tedarik edebileceğiz” diye ekledi.

Kesintinin yarın sabah 04.00 GMT’de başlaması planlanıyor.

Gasum, Finlandiya’yı Estonya’ya bağlayan “”Balticconnector” boru hattı aracılığıyla diğer kaynaklardan Finli müşterilere gaz sağlamaya devam edeceğini duyurdu.

Gasum dün, Rusya’nın ruble ödemeleri konusundaki anlaşmazlık nedeniyle gaz arzını kesebileceği konusunda Finlandiya’yı uyarmıştı.

Finlandiya’da kullanılan doğalgazın çoğunluğu Rusya’dan geliyor, ancak bu, yıllık enerji tüketiminin yalnızca yüzde 5’ini oluşturuyor.

Peskov

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Fin devlet enerji şirketi Gasum’un, Rusya’dan Finlandiya’ya doğal gaz sevkiyatının yarın sona ereceğini açıklamış olmasına ilişkin olarak, “Kimsenin kimseye bir şeyi bedavaya tedarik etmeyeceği açık” dedi.

Rusya, Ukrayna’da sürdürdüğü operasyon yüzünden yaptırım uygulayan ülkelerden gaz tedariki için ödemelerini ruble ile yapmalarını istiyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in mart ayında imzaladığı bu yöndeki kararname, nisan ayından itibaren satılan gazın bedelinin Gazprom’a rubleyle yapılması şartını içeriyor.

Ruble ile ödeme alınması için, gaz satın alan ülkelerin Gazprombank’ta ruble hesabı açması gerekiyor. Alıcı bu hesaba satın aldığı gaz için ödemeyi, sözleşmede belirlenen para birimi ile yapıyor. Gazprombank da bu ödemeyi Moskova Borsasında satıyor ve Gazprom’a ruble olarak aktarıyor.

Bu yeni yönteme göre ödeme yapmayan ülkelere gaz tedarikinin sonlandırılacağı belirtilmişti.

Polonya ve Bulgaristan’a gaz sevkiyatı, bu yöntemle ödeme yapmayı reddettikleri için sona erdirildi.

Rusya, 23 Avrupa ülkesine boru hatları aracılığıyla doğalgaz sevk ediyor.

Rusya’dan doğal gaz satın alan yaklaşık 20 firma, Rusya’nın isteğine uyarak ruble hesabı açtırdı. Bunlara en son İtalyan enerji devi ENI de katıldı.