Rum Vadisi dünyanın dört bir yanından turisti ağırlıyor

Ürdün’de bulunan ve eşsiz doğa manzarasıyla ünlü bir vadi olan Rum Vadisi her yıl dünyanın dört bir yanından çok sayıda turist çekiyor.

Rum Vadisi, kumtaşı ve granit kayaların içinde kızıl bir görüntüye sahip olmasıyla dikkat çeker. Ayrıca pek çok uygarlığın kalıntılarını da barındırır.

Rum Vadisi, Ürdün’ün güneyindeki Akabe’nin 60 kilometre doğusunda yer alır. Ülkenin en büyük vadisi olan Rum, yapısındaki benzerlikler nedeniyle “Ay Vadisi” olarak da adlandırılır. 2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen vadi, kültürel, tarihi ve turistik öneme sahiptir.

Rum Vadisi’ni ziyaret eden turistler, bölgenin doğal güzelliğini ve Bedevi kültürünü yakından tanıma fırsatı bulur. Vadi içinde çadırda konaklama, deve veya arazi aracıyla gezinti, kaya tırmanışı gibi çeşitli aktiviteler sunulur. Turistler ayrıca bölge halkının kendi usulüyle pişirdiği çayın ve yemeklerin tadına bakabilir.

Rum Vadisi, aynı zamanda sinema dünyasının da ilgisini çeken bir yerdir. Vadinin Mars’ın yüzeyine benzeyen görüntüsü nedeniyle pek çok Hollywood filmine ev sahipliği yapmıştır. Bunlardan bazıları The Martian, Transformers: Revenge of the Fallen, Rogue One: A Star Wars Story ve Aladdin’dir.

Rum Vadisi, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri ağırlamaya devam ediyor. Ürdün Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2019 yılında vadiyi yaklaşık 1 milyon kişi ziyaret etti. Pandemi nedeniyle 2020 yılında düşen ziyaretçi sayısının ise 2021 yılında yeniden artması bekleniyor.