Rock’n’roll’un kraliçesi Tina Turner 83 yaşında hayatını kaybetti

Müzik dünyasının efsane sesi ve rock’n’roll’un kraliçesi olarak anılan Tina Turner, 83 yaşında uzun bir hastalığın ardından hayatını kaybetti. Turner, son yıllarda bağırsak kanseri, inme ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunlarıyla mücadele etmişti.

Tina Turner, 1960’larda eşi Ike ile birlikte şarkılarıyla ün kazandı. Proud Mary ve River Deep, Mountain High gibi klasiklerle tanınan ikili, 1978’de boşandı. Ike’in şiddetli ve baskıcı tavırlarından kurtulan Tina Turner, 1980’lerde solo kariyerine başladı ve daha büyük bir başarı yakaladı.

The Best, What’s Love Got to Do With It, Private Dancer ve Simply the Best gibi pop hitleriyle milyonlarca hayranın sevgisini kazanan Tina Turner, sahnedeki enerjik ve cüretkar performanslarıyla da ünlüydü. Sesinin gücü ve tınısıyla rock’n’roll müziğine damga vuran sanatçı, sekiz Grammy ödülü kazandı ve iki kez Rock’n’Roll Hall of Fame’e girdi.

Tina Turner’ın ölüm haberi resmi Instagram sayfasından duyuruldu. Paylaşımda “Müziği ve hayata karşı sınırsız tutkusuyla dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca hayranını büyüleyen ve yarının yıldızlarına ilham veren Tina Turner’ı kaybettik” denildi.

Tina Turner’ın hayat hikayesi üç otobiyografi, bir sinema filmi, bir müzikal ve 2021’de yayınlanan Tina adlı belgesele konu oldu. Sanatçının 30 yıl boyunca menajerliğini yapan Roger Davies ise “Tina benzersiz ve olağanüstü bir doğa gücüydü. Gücü, inanılmaz enerjisi ve muazzam yeteneğiyle her zaman hayran bıraktı” dedi.

Tina Turner, Tennessee’de bir pamuk tarlasında çalışan bir ailenin kızı olarak dünyaya geldi. Küçük yaşta kilise korosunda şarkı söylemeye başladı. Gençliğinde St Louis’te Ike’ın grubu Kings of Rhythm’a katıldı. İlk başta reddedilen Tina Turner, mikrofonu eline alıp BB King’in You Know I Love You şarkısını söylediğinde Ike’ın dikkatini çekti.

Ike ona Tina Turner adını verdi – ve onu gruptan ayrılması durumunda yerine başkasını koymak için bu adı ticari marka olarak tescil ettirdi. Ancak Ike çok geçmeden şiddete başvurdu: Tina Turner gruptan ayrılmak istediğinde onu bir ayakkabı şekillendiriciyle dövdü.

“Tina ile olan ilişkim, benim onun para kazandırıcısı olacağımı anladığı gün mahvoldu” diye yazdı Tina Turner 2018’de yayınlanan My Love Story adlı otobiyografisinde.