Osman Kavala, Avrupa’nın Prestijli İnsan Hakları Ödülüne Aday

Gezi Parkı davası ve 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili davalar nedeniyle dört yıldır cezaevinde tutulan iş insanı ve sivil toplum aktivisti Osman Kavala, Avrupa Konseyi tarafından verilen Václav Havel İnsan Hakları Ödülü’ne aday gösterildi. Kavala’nın adaylığı, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) tarafından açıklandı.

Václav Havel İnsan Hakları Ödülü, 2013 yılından bu yana her yıl Avrupa’da insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü alanlarında öne çıkan kişi veya kurumlara veriliyor. Ödülün adı, Çek Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı ve eski bir insan hakları savunucusu olan Václav Havel’den geliyor. Ödülün bu yılki sahibi, 4 Ekim’de Strazburg’da düzenlenecek bir törenle açıklanacak.

Osman Kavala, 18 Ekim 2017 tarihinde gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. Kavala hakkında, Gezi Parkı eylemlerine finansal destek sağladığı iddiasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açılmıştı. Ancak 18 Şubat 2020 tarihinde mahkeme heyeti, Kavala’nın beraatine ve tahliyesine karar vermişti. Ancak Kavala tahliye edilmeden önce, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili başka bir soruşturma kapsamında yeniden tutuklanmıştı.

Osman Kavala’nın tutukluluğuna ilişkin olarak Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 10 Aralık 2019 tarihinde verdiği kararda, Kavala’nın derhal serbest bırakılmasını istemişti. AİHM, Kavala’nın tutukluluğunun siyasi amaçlı olduğuna ve Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni ihlal ettiğine hükmetmişti. Ancak Türkiye, AİHM’in bu kararını uygulamadı.

Osman Kavala’nın adaylığına ilişkin olarak AKPM Başkanı Rik Daems, “Osman Kavala, Türkiye’de sivil toplumun gelişmesine büyük katkı sağlamış bir kişi. Onun adaylığı, insan hakları savunucularının yaşadığı zorluklara dikkat çekiyor” dedi. Daems, ayrıca Türkiye’yi AİHM’in kararına uymaya çağırdı.

  • NHY/ BBC Türkçe, euronews Türkçe, Cumhuriyet
Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku