ODTÜ Mezunları Derneği Başkanın aracıyla kampüse girmesi 2090’a kadar yasaklandı

ODTÜ Mezunları Derneği Başkanı Baki Arslan, kampüse girmek istediği aracıyla geri çevrildi. Arslan’a, ODTÜ Rektörlüğü tarafından 2090 yılına kadar kampüse giriş yasağı getirildiği bildirildi. Bu kararın gerekçesi ise açıklanmadı.

Arslan, Evrensel Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, ODTÜ Mezunları Derneği olarak kampüste düzenledikleri etkinliklere katılmak için 30 Eylül Perşembe günü kampüse girmek istediğini ancak güvenlik görevlileri tarafından engellendiğini söyledi. Arslan, “Güvenlik görevlileri bana, rektörlükten gelen bir yazı olduğunu ve bu yazıda benim 2090 yılına kadar kampüse girişimin yasaklandığını söylediler. Bu yazıyı görmek istedim ama bana göstermediler. Neden böyle bir yasak getirildiğini de anlamış değilim” dedi.

Arslan, ODTÜ Mezunları Derneği olarak kampüste birçok sosyal ve kültürel etkinlik düzenlediklerini, bu etkinliklere katılmak için de sık sık kampüse geldiklerini belirtti. Arslan, “Biz ODTÜ’nün mezunlarıyız, ODTÜ’nün bir parçasıyız. Kampüse girmemizin ne gibi bir sakıncası olabilir? Bu karar tamamen keyfi ve hukuksuzdur. Rektörlükten bu kararı geri çekmesini ve bana bir özür borçlu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Arslan, ODTÜ Mezunları Derneği olarak bu karara karşı hukuki mücadele başlatacaklarını da ifade etti. Arslan, “Bu karar sadece bana değil, tüm ODTÜ mezunlarına yapılmış bir saygısızlıktır. Biz bu kararı tanımıyoruz ve hakkımızı arayacağız. ODTÜ’nün demokratik ve özgür bir üniversite olmasını savunmaya devam edeceğiz” dedi.