ABD, İsrail’i ‘soykırım’ ile suçlayan BM raporunu reddetti; raportör tehditler aldığını söyledi

BM özel raportörü Francesca Albanese

Birleşmiş Milletler (BM) Filistin Özel Raportörü Francesca Albanese’in İsrail’in Gazze’de “soykırım” uyguladığını iddia ettiği rapor, ABD tarafından reddedildi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, yapılan soykırım iddialarının temelsiz olduğunu belirterek, ABD’nin raporu kabul etmediğini ve İsrail’in soykırım işlemediğini savundu.

Albanese, BM’nin Cenevre’deki binasında gazetecilere yaptığı açıklamada, raporun hazırlanma sürecinde tehditler aldığını açıkladı. Tehditlerin niteliği ve kimlerden geldiği hakkında detaylı bilgi vermekten kaçınan Albanese, İsrail’in Cenevre’deki diplomatik temsilciliğinin suçlamalarını da reddetti.

Raporda yer alan bulgular arasında, İsrail’in Gazze’deki Filistin halkına karşı “soykırım niteliğindeki şiddeti meşru göstermek için kendi koruma işlevlerini ve hukuk ilkelerini kasten çarpıttığı” ifadesi dikkat çekti. Ancak, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, bu iddiaların temelsiz olduğunu ve İsrail’in Gazze’deki eylemlerinin savaş suçlarıyla ilgili bir tartışmayı gerektirmediğini savundu.

Albanese’in raporu, İsrail’in Gazze’deki eylemlerine dair uluslararası bir değerlendirme niteliği taşıyor ve raporun uluslararası toplum tarafından nasıl karşılanacağı merak konusu olmaya devam ediyor.

Raporun eleştirilmesi de gecikmedi. Bazı uzmanlar, raporun İsrail’e karşı önyargılı olduğunu ve Filistinlilerin maruz kaldığı şiddeti abarttığını öne sürdü. ABD’nin rapora verdiği tepki ise, İsrail’in yanında durduğunu ve raporu kabul etmeyeceğini net bir şekilde ortaya koydu.

Öte yandan, raporun uluslararası toplum tarafından nasıl değerlendirileceği ve İsrail’i Filistinlilere karşı işlediği suçlardan sorumlu tutmak için ne gibi adımlar atılacağı merakla bekleniyor.

NHY/ BBC Türkçe, Al Jazeera, The Guardian