Bernie Sanders: “ABD, Netanyahu’nun savaş makinesine bir kuruş daha sağlamamalı.”

ABD’li Senatör Bernie Sanders, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarına ilişkin olarak önemli bir açıklama yaptı. Sanders, Kanada’nın İsrail’e silah satışını durdurma kararının ardından, ABD’nin de İsrail Başbakanı Netanyahu’nun savaş makinesine destek olmaması gerektiğini vurguladı. İşte Sanders’ın açıklamaları ve değerlendirmeleri:

Sanders, sosyal medya platformu X’ten yaptığı paylaşımda, Kanada’nın İsrail’e silah ihracatını durdurma kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Senatör Sanders, “Kanada Parlamentosu, İsrail’e silah satışının durdurulması yönünde oy kullandı. Bunu yapmakta kesinlikle haklılar.” ifadelerini kullandı.

Gazze’de yaşanan insani felaket nedeniyle ABD hükümetinden de benzer bir adım beklediğini belirten Sanders, “ABD, Netanyahu’nun savaş makinesine bir kuruş daha sağlamamalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kanada Parlamentosu, dün İsrail’e yönelik silah satışının durdurulmasını talep eden önergeyi kabul etmişti.

Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, gelecekte İsrail’e silah ihracatını durduracaklarını ve bu hamlenin sembolik değil, gerçek bir adım olacağını açıklamıştı.

Sanders’ın bu açıklamaları, ABD’nin İsrail’e askeri yardımlarının sorgulanmasına ve uluslararası alanda tartışılmasına yol açabilir. Ayrıca, İsrail’in Filistin topraklarına yönelik politikalarının eleştirilmesi ve bu politikalara destek veren ülkelerin sorumluluklarının vurgulanması açısından önemlidir.