Ülkü Ocakları Genel Başkan Yardımcısı’ndan Gazetecilere Tehdit

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Burak Kılıç, Ankara’da öldürülen Sinan Ateş cinayeti duruşmasını takip eden gazetecileri sosyal medya hesabından tehdit etti. Kılıç, “Kurşun” göndermeli bir tweet atarak, gazeteciler İsmail Saymaz, Erk Acarer, Barış Terkoğlu, Alican Uludağ ve Timur Soykan’ı hedef aldı.

Kılıç, paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Bizler AB ve ABD fonlarının doldurduğu dolma kalemler değiliz, bizler kurşun kalemleriz. Kurşun kalemlerin de bir gün galip geleceğini mutlaka göreceksiniz!”

Bu tehdit içeren paylaşım, gazetecilerden tepki aldı. Gazeteci Barış Pehlivan, Kılıç’ın 8 Nisan 2022’de Sinan Ateş’in evinin önünde keşif yaptığını ve bunun fotoğraf ve videolarını Tolgahan Demirbaş’a gönderdiğini belirterek, Kılıç’ın Sinan Ateş’in öldürüldüğü gün de Demirbaş ile iletişimde olduğunu vurguladı.

Gazeteci Timur Soykan ise Kılıç’ın “kurşun” kelimesiyle neyi kastettiğinin Sinan Ateş’e kurulan pusudan da bilindiğini ifade etti. Soykan, “Bizim kalemlerimiz sadece halkın haber alma hakkı için yazar. Onların dolma kalemleri kanla dolu,” dedi.

Barış Terkoğlu da Kılıç’a yanıt vererek, “Suç, devletin varlığını çetelerinizin ayağının altına paspas edende! Biliyorum ne senin ne de teşkilatındaki abilerinin buna cesareti var,” şeklinde sert eleştirilerde bulundu.

Bu tehditler, basın özgürlüğüne ve gazetecilerin güvenliğine yönelik ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Gazeteciler, demokratik bir toplumun vazgeçilmez unsurlarıdır ve onların güvenliği sağlanmalıdır.