AP Seçimleri: Fransa Allak Bullak Oldu

Fransız seçmenler, dün yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde Jordan Bardella ve Rassemblement National’i (RN, Ulusal Birlik) birinci parti olarak seçti.

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sonuçların açıklanması sonrasında Ulusal Meclis’in feshedildiğini duyurarak, 30 haziran ve 7 Temmuz’da yeni yasama seçimlerinin yapılacağını ilan etti.

AP seçimleri, Fransa’da tarihî bir gün yaşanmasına sebep oldu. RN adayı Jordan Bardella, Fransa’da AP seçimlerinden birinci çıktı ve Emmanuel Macron’dan Ulusal Meclisi feshetmesini istedi. Bu isteği birkaç dakika sonra yerine getirildi.

Macron, seçim gecesi bir ilke imza atarak kürsüye çıktı ve 30 Haziran ve 7 Temmuz Pazar günleri için erken genel seçim çağrısında bulundu.

Jordan Bardella çok önde

Jordan Bardella, çok sayıda belediyede rakiplerinin epey önünde bulunuyor.

Seçim sonrası anketlere göre, RN listesinin başkanı Bardella, oyların yüzde 31,7’sini kazanmış görünüyor. Bu oran, yüzde 14,9 ile ikinci sırada yer alan Macronist rakibi Valérie Hayer’in iki katından fazla!

28 yaşındaki Bardella, “Başkanlık çoğunluğu ile önde gelen muhalefet partisi arasındaki benzeri görülmemiş uçurum, Emmanuel Macron’un liderliğindeki politikaların sert bir şekilde reddedildiğini yansıtıyor” dedi.

Jordan Bardella, dün akşam 20.00 sularında Cumhurbaşkanından Ulusal Meclisi feshetmesini istedi.

Macron Ulusal Meclis’in feshedildiğini duyurdu

Emmanuel Macron, dün akşam saatlerinde Élysée Sarayı’nda yaptığı konuşmada, Ulusal Meclis’in feshedildiğini açıkladı. AP seçimlerinin sonucunun “Avrupa’yı savunan partiler için iyi bir sonuç olmadığını” kabul eden Cumhurbaşkanı, “milliyetçilerin ve demagogların yükselişinin ulus için tehlike olduğunu” ifade etti.

Macron, televizyonda yayınlanan konuşmasında “Bu, temel bir açıklama zamanıdır (…) Mesajınızı, endişelerinizi duydum ve bunları cevapsız bırakmayacağım. 30 Haziran ve 7 Temmuz’daki oylamalara yüksek katılım göstereceğinize güvenebileceğimi biliyorum. Fransa’nın sakin ve uyum içinde hareket edebilmesi için net bir çoğunluğa ihtiyacı var” dedi.

Muhalefet

Muhalefetten yanıt gecikmedi. RN lideri Marine Le Pen, “Fransız halkı bize güvenirse iktidarı kullanmaya hazırız” dedi.

Solda ise François Ruffin, bir “Halk Cephesi” kurulması çağrısında bulundu ve X’ten yayımladığı mesajda birlikte hareket etme çağrısında bulunarak, “Insoumis (Boyun Eğmeyen Fransa partisi) , komünistler, sosyalistler, ekolojistler. Birleşin!” dedi.

Raphaël Glucksmann sola liderlik ediyor

Birlik mümkün olacak mı? Sosyalist Parti ve Halk Hareketi listesi başkanı Raphaël Glucksmann, Valérie Hayer ve Jordan Bardella’nın ardından yüzde 14,2 oy oranıyla kendi kampında birinci oldu. Glucksmann, destekçilerine “Birlikte başardıklarımızdan gurur duyuyorum” dese de RN’nin tarihî sonucunun ardından “kutlama havasında olmadığını” belirtti.

Glucksmann, “Tarihî bir dönüm noktasından geçiyoruz. Birçok Avrupa ülkesinde aşırı sağ önde gidiyor. Avrupa’da ve Fransa’da onlara karşı duracağız” dedi.

Ancak Glucksmann, Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) ile solun olası bir birlikteliği sorulduğunda, “açıklık ve samimiyeti her şeyin üstünde tutmak” istediğini söyleyerek halihazırda böyle bir ittifakın mümkün olmadığını ima etti.

LFI, yüzde 9,4 oy oranıyla en alt basamakta yer aldı. Bu, 2019 AP seçimlerinde elde ettiğinde daha yüksek bir oy oranı ve sandalye sayısı bakımından ilk tahminlere göre en az 8 sandalye anlamına geliyor.

Anket enstitüleri tarafından uzun süre yüzde 5 ila yüzde 8 arasında gösterilen François-Xavier Bellamy ve Les Républicains (LR, Cumhuriyetçiler), 2019’dakinden biraz daha düşük bir oranla yüzde 6,9 oy oranı sağladı, ancak AP’deki varlığını sürdürdü.

Çevreciler çöktü

Öte yandan, beş yıl önce anketin sürprizi olan EELV (Ekolojistler) çöktü, ancak Avrupa Parlamentosunda sandalye sahibi olmak için -gerekli olan yüzde 5 barajının üzerinde, yüzde 5,5’te tutunmayı başardı.

EELV adayı, “Ekolojiye karşı yürütülen savaş karşısında iyi dayandık, ancak geriliyoruz, açık şekilde geriliyoruz. Ön cephedeydim ve tabanımızın ötesindeki insanları ikna edemedim (…) Bunun için içtenlikle özür dilerim” dedi.

Reconquête tarafından desteklenen Marion Maréchal ise yüzde 5,4 ile hemen arkasından geldi.

Aşırı sağcı lider Eric Zemmour, tahminlere göre 5 milletvekili çıkaracak olan genç aşırı sağcı hareket için “ilk seçilmiş temsilcilerini elde etmekten büyük mutluluk duyduğunu” bildirdi.

2022’de Cumhurbaşkanlığına aday olan Zemmour, her şeyden önce RN ve Cumhuriyetçilere Ulusal Meclis’in feshedilmesiyle tetiklenen yasama seçimleri öncesinde “aşırı sağı mümkün olan en geniş ölçüde birleştirme” çağrısında bulundu. (Ajans Bizim)