Meksika Cumhurbaşkanın makam uçağı satıldı, gelirleriyle 2 hastane yapılacak

Meksika’da 2012 yılında eski Cumhurbaşkanı Enrique Pena Nieto tarafından satın alınan ve 2018 yılında göreve gelen Andres Manuel Lopez Obrador tarafından “çok lüks” olduğu için kullanılmayan makam uçağı, Tacikistan’a satıldı.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ülkede uzun zamandır tartışmalara neden olan devlet başkanlığı makam uçağının Tacikistan’a satıldığını açıkladı.

Eski Devlet Başkanı Felipe Calderon tarafından 2012’de sipariş edilen Boeing 787 Dreamliner uçağının 218,7 milyon dolara alındığı açıklanmıştı. 2018’de iktidara gelen Obrador ise, “lüks” diye nitelediği uçağı satacağını duyurmuş, bir tarifeli uçağı saatlerce havalimanında beklemesi ülkede ses getirmişti.

Obrador, Devlet yönetiminde tasarruf vaadiyle seçim kazanan ve yurt dışı ziyaretlerinde tarifeli uçakları kullanarak, “Bu kadar yoksulluğun olduğu bir ülkede lüks bir uçağa binmekten utanırım. Artık bu kadar saçmalık yeter. Kibirli davranan siyasetçilerin iktidarı uzun sürmez” demişti.

Twitter’da paylaştığı uçak içinden çekilen bir videoyla, lüks uçağı Tacikistan’a sattıklarını duyuran Meksika lideri, Tacikistan’ın uçağa yaklaşık 92 milyon dolar ödediğini açıkladı ve bu parayı Meksika’nın güneyinde 80 yataklı iki hastane inşa etmek için kullanacaklarını belirtti.

Obrador paylaştığı videoda, “Artık Meksika siyaseti değişti. Yetkililerin eskiden firavun gibi davrandığını herkes biliyor. Artık öyle olmayacak” dedi.