James Webb teleskopu uzaya tamamen konuşlandı

Teleskop, uzaya fırlatıldığından beri en riskli ve en zorlu manevralardan birinin tamamlandı. 

Şimdiye kadar yapılmış en güçlü uzay teleskopu, son yörüngeye giden yolda önemli adımları tamamladı.

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) yaptığı açıklamada, tenis kortu büyüklüğündeki James Webb Uzay Teleskobu’nun artık tamamen konuşlandırıldığını bildirdi.

Teleskobun son 14 gün içinde, devasa altın kaplamalı birincil aynası ve daha küçük ikincil aynası açıldı ve çok katmanlı güneş koruması genişletildi. Duyuru , uzaya fırlatıldığından beri en riskli ve en zorlu manevralardan birinin tamamlandığını gösteriyor.

İki haftalık konuşlandırmayı bitirmek, görev için kritik bir dönüm noktasıydı ve fırlatma sonrası düzinelerce dikkatlice koreografisi yapılmış manevraları içeriyordu. Teleskop şimdi, Dünya’dan yaklaşık 1 milyon mil uzakta olan güneş etrafındaki yörüngede sabit bir konum olan nihai varış noktasına yaklaşık 2 hafta yolculuk yapacak.

NASA, yerleştirme sürecini ve teleskopun son yörüngesine yaptığı yolculuğun geri kalanını, prosedürlerin karmaşıklığı nedeniyle “uçta 29 gün” olarak adlandırdı.

10 milyar dolarlık James Webb Uzay Teleskobu, evrende ilk yıldızların oluştuğu Büyük Patlama’dan yaklaşık 100 milyon yıl sonra, evrenin ilk günlerini incelemek için tasarlandı. 30 yılı aşkın bir süredir geliştirmesi defalarca ertelenen gözlemevi, ikonik Hubble Uzay Teleskobu’nun halefi olacak .

Webb teleskobunun petek şeklindeki birincil aynası, 21 fit genişliğinde olup, uzayda uçmak için en büyüğü. Hubble’ın aynasının yaklaşık üç katı büyüklüğünde olan Webb teleskobunun aynası, önceki gözlemevleri tarafından tespit edilemeyen gök cisimlerini görecek kadar hassas.

Webb misyonunun beklenen atılımlarını  görmek isteyenler biraz sabır gösterecek. Yer kontrolörleri, teleskop bilimsel veri toplamaya başlamadan önce, gözlemevinin kameralarını ve yerleşik aletleri kalibre etmek için yaklaşık 6 ay harcayacak.

Gökbilimciler, Webb teleskopunun evrendeki en uzak yıldızlardan ve galaksilerden bazılarını gözlemleyebileceğini ve insanlığın kozmosu anlamasında devrim yaratabilecek keşiflerin kilidini açabileceğini söyledi. Teleskop ayrıca, yabancı yaşamın olası kimyasal işaretlerini araştırmak için öte gezegenlerin atmosferlerini inceleyebilen aletler de taşıyor.