İstanbul’da 1 Mayıs bilançosu: 165 gözaltı

İstanbul’da 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yaşanan olaylarda 165 kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü, 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde yaşanan olaylarla ilgili açıklamada bulundu. Yapılan basın açıklamasında, “Şişli, Beyoğlu, Beşiktaş, Sultangazi, Kağıthane ve Bakırköy ilçelerinde 139 kişi izinsiz yürüyüş yapmaktan, 17 kişi pankart açmaktan, üç kişi yol kapatma amacıyla zincir taşımaktan, üç kişi taşkınlık çıkarmaktan, üç kişi de havai fişek ve taşımaktan olmak üzere toplam 165 kişi gözaltına alındı” denildi.

İstanbul Emniyeti, 1 Mayıs kapsamında toplanacak grupların içerisine girip “taşlı-sopalı korsan gösteri eylemleri başlatarak söz konsu grupları bu yönde terör örgütleri adına yönlendirecekleri değerlendirilen” kişilerin yakalanmasına yönelik çalışmalar da yapıldığını açıkladı. Bu çalışmalar neticesinde Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından Beyoğlu, Zeytinburnu, Esenler ve Maltepe ilçelerinde yapılan operasyonlarda 18 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün açıklamasında ayrıca, “terör örgütleri adına yapılacak korsan gösteri ve şiddet eylemlerinin önlenmesi” amacıyla Şişli, Beyoğlu ve Beşiktaş ilçelerinde dün ve bugün yapılan çalışmalarda 85 molotof kokteyli, üç havai fişek, 95 tane boya dolu şişe ile yüz kapama maskesi ve flamalar ele geçirildiği belirtildi.

Bakırköy’de polis havaya ateş açmıştı

Bu yıl Olağanüstü Hâl altında geçen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde İstanbul’daki kutlamaların resmi adresi Bakırköy’dü. Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Tabipler Birliği (TTB) ve Devrimci İş Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) ile Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) katıldığı Bakırköy’deki kutlamaların yapılacağı alanın girişindeki bir arama noktasında, göstericiler ile polis arasında kısa süreli gerginlik yaşanmıştı. Polisin kalabalığı dağıtmak için havaya üç el ateş açtığı bildirilmişti.

Trafiğe kapatılan ve yoğun güvenlik önlemi alınan Taksim ve civarında 1 Mayıs kutlamasına bu yıl da izin verilmedi. Yasağa rağmen Taksim Meydanı’na girmek isteyen gruplara ise polis tarafından müdahale edildi.