İsrail yanlışlıkla 3 rehineyi öldürdü

İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nde sürdürdüğü operasyonlar sırasında üç İsrailli rehineyi yanlışlıkla öldürdüğünü açıkladı. Rehineler, Hamas tarafından 7 Ekim’de kaçırılmışlardı.

İsrail ordusu sözcüsü Daniel Hagari, rehinelerin Şucaiyye’deki çatışmalar sırasında yanlışlıkla tehdit olarak algılandığını ve bunun sonucunda vurulduğunu söyledi. Hagari, rehinelerin Hamas’tan kaçıp kaçmadıklarının ya da örgüt tarafından bırakılıp bırakılmadıklarının henüz belli olmadığını belirtti.

Rehinelerin kimlikleri de henüz tam olarak açıklanmadı. İsrail ordusu, iki rehinenin Yotam Haim ve Samer Talalka olduğunu, üçüncü rehinenin ise ailesi istemediği için kimliğinin açıklanmayacağını duyurdu.

Hamas’ın elindeki geri kalan rehineler

Hamas, 7 Ekim’de İsrail’e düzenlediği saldırılarda 200’den fazla kişiyi rehin almıştı. Bugüne kadar 110’u serbest bırakıldı. Bunlardan 105’i İsrail cezaevlerindeki bazı Filistinlilerin serbest bırakılması karşılığında kurtarılanlar. 8 rehinenin ise cenazesi teslim edildi.

3 rehinenin yanlışlıkla vurulduğu son olaydan önce AFP’nin yaptığı hesaplamaya göre hayatta olduğu düşünülen Hamas’ın elindeki rehine sayısı 113’tü. Bunlardan 103’ünün İsrailli ya da çifte vatandaş, sekizinin Taylandlı, birinin Nepalli, diğerinin ise Fransız asıllı Meksikalı olduğu belirlenmişti.

Al Jazeera kameramanı öldürüldü

Gazze Şeridi’nin güneyinde yer alan Han Yunus’a İsrail tarafından düzenlenen saldırıda uluslararası medya kuruluşu Al Jazeera için çalışan kameraman Samer Abu Daka’nın hayatını kaybettiği bildirildi.

Al Jazeera tarafından yapılan açıklamada bir okulun bombalanmasını takip eden Abu Daka’nın yanındaki meslektaşıyla birlikte insansız hava aracından atılan füzeyle yaralandığı kaydedildi.

Al Jazeera’nin olayla ilgili yayınladığı haberde ilk yardım ekiplerinin yaralı kameramanın olduğu bölgeye gitmelerinin İsrail ordusu tarafından engellendiği belirtildi. Ekipler olay yerine ulaştığında ise Abu Daka’nın ölmüş olduğunun belirlendiği ifade edildi.

Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) tarafından yapılan açıklamaya göre Gazze’de şimdiye kadar 63 gazeteci saldırılar nedeniyle hayatını kaybetti.

İsrail ordusunun yanlışlıkla üç rehineyi öldürmesi, çatışmaların şiddetini ve riskini bir kez daha gözler önüne serdi. Rehinelerin Hamas tarafından kaçırılmalarından sonra İsrail, Hamas’a karşı operasyonlarını yoğunlaştırmıştı. Bu operasyonlar sırasında sivillerin hayatını kaybetmesi de kaçınılmaz oldu.

Al Jazeera kameramanı Samer Abu Daka’nın öldürülmesi ise gazetecilerin çatışma bölgelerinde karşılaştıkları riskleri bir kez daha gündeme getirdi. Abu Daka, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarını takip ederken hayatını kaybetti.

Olayların ardından İsrail ordusu, rehinelerin öldürülmesinden dolayı üzüntü duyduğunu açıkladı. Ancak, Hamas’ın rehineleri kullanmasının sorumluluğunu da üstlendi. Hamas ise rehinelerin öldürülmesinden İsrail’i sorumlu tuttu.