CHP’den grup sayısını kaybeden Saadet’e destek

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in vefatıyla grup için gerekli sayının altına düşen Saadet Partisi’ne destek vereceklerini açıkladı.

Saadet Partisi ve Gelecek Partisi yöneticileri, TBMM’nin 28. Dönemi başladıktan sonra grup kurabilmek için Meclis’te tek çatı altında toplanmaya karar vermişlerdi. Böylece, TBMM’de grup kurabilmek için gerekli sayıya ulaşan iki parti bu sayede çalışmalarda daha etkin görev almayı hedeflemişti.

Kocaeli Milletvekili Hasan Bitmez’in vefatıyla bu sayı 19’a düştü ve Saadet Partisi çatısı altında yapılan “Saadet-Gelecek” işbirliği de grup için gerekli sayıyı yitirdi.

CHP’den destek

Özgür Özel, Manisa’da yaptığı açıklamada, “Kütahya Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap, grubumuz adına bir fedakârlık yaparak bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisi’ne katılıyor” dedi.

Özel, Gençlik Kolları buluşması sırasında gazetecilere değerlendirmelerde bulundu. Saadet Partili Hasan Bitmez’in hayatını kaybetmesinin ardından Saadet Partisi Meclis Grubu’nun düştüğünü ve bütçe görüşmelerinde bu durumun olumsuzluklara neden olmaması gerektiğini ifade eden Özel, şunları söyledi:

“Hasan Bitmez hayatını kaybedince İçtüzük gereğince 20 olması gereken grup üye sayısı 19’a düştü ve Saadet grubunun düşmesi sözkonusu. Bugün de bütçe görüşmeleri devam ediyor. Hasan Bitmez sözünü bitirip, düşünce 19 kişiye inen grupta eğer Sadet Partisi sözünü söyleyemez hale gelirse, bu demokrasi açısından da çok ayıp, hele hele Hasan Bitmez’in son nefesine kadar kürsüde sözünü söylemeye çalışan gayreti göz önüne getirilince, kendisinin hatırasına da saygısızlık olur.

Biz bu grubun düşmemesi gerektiğini düşünüyoruz. Bütün muhalefet partilerinin birer milletvekili ile demokrasi dayanışması yapmasını önerdik. Ancak bugün saat 11.00’e doğru henüz bütün partilerin bu kararı alamadığını öğrendik ve 11.00’de görüşmeler başlıyordu. Kütahya Milletvekilimiz Ali Fazıl Kasap, grubumuz adına bir fedakârlık yaparak bütçe görüşmeleri boyunca Saadet Partisi’ne katılıyor. Saadet Partisi her gün 60 dakikalık söz hakkını kullanacak.

Bu konuyla ilgili Sayın Temel Karamollaoğlu ile dün akşam saatlerinde bir telefon görüşmesi de yapmıştık. Kendisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin cenaze törenlerine katılmasından ve süreç boyunca gösterdiği dayanışmaya teşekkür etmişti. Gruplarının düştüğünü de nezaketle hatırlatmıştı. Biz de üzerimize düşeni yapacağımızı söylemiştik.

Saadet grubunda görev

Cumhuriyet Halk Partisi kürsü hakkını savunur, muhalefet hakkını, söz hakkını savunur. Bütçe görüşmeleri sırasında Saadet Partisi’ne çeşitli katılımlar olabilecektir. Diğer partilerle işbirliği yaparak grup kuracak sayıyı tuttururlar. O sağlanana kadar, söz haklarını kaybetmemeleri için bir milletvekilimizi Saadet Partisi grubunda görev yapmak üzere talimatlandırmış durumdayım.”