İnsan Hakları İzleme Örgütü: İsrail, Gazze’de açlığı savaş silahı olarak kullanıyor

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), İsrail’in Gazze Şeridi’nde açlığı bir savaş yöntemi olarak kullanarak savaş suçu işlediğini iddia etti. HRW’nin raporuna göre, İsrail güçleri su, gıda ve yakıt gibi temel kaynakların dağıtımını engelliyor ve insani yardıma izin vermiyor, bu da bölgedeki zaten zor durumda olan koşulları daha da kötüleştiriyor.

Rapora göre, İsrail ordusu, Hamas’ın 7 Ekim’de düzenlediği saldırının ardından Gazze’deki sivilleri temel ihtiyaçlardan mahrum bırakma niyetini açıkça dile getirdi. HRW, bu politikanın sivilleri kasıtlı olarak aç bırakma niyetini yansıttığını ve uluslararası hukuku ihlal ettiğini savunuyor.

HRW İsrail ve Filistin Direktörü Ömer Şakir, “İsrail iki ayı aşkın bir süredir Gazze halkını gıda ve sudan mahrum bırakıyor. Bu politika üst düzey İsrailli yetkililer tarafından teşvik ediliyor veya onaylanıyor ve bir savaş yöntemi olarak sivilleri aç bırakma niyetini yansıtıyor,” şeklinde konuştu.

Raporda, Gazze’de yerinden edilmiş 11 Filistinliyle yapılan görüşmelerde, bölgedeki temel ihtiyaçları karşılamakta yaşanan büyük zorluklar ortaya kondu. Dünya Gıda Programı’nın verilerine göre, kuzey Gazze’deki her 10 hane ve güney Gazze’deki her 3 hane en az bir tam gün ve geceyi gıdasız geçiriyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü, İsrail’in bu politikasına son verilmesi ve uluslararası toplumun Gazze’deki insani felakete acilen müdahale etmesi çağrısında bulundu. Örgüt, İsrail’e askeri yardımın askıya alınması ve silah satışının durdurulması önerisinde bulundu.