İngiltere’de çoğunluğu Arnavut uyruklu yaklaşık 200 göçmen çocuk kayboldu


İngiltere’de Göç ve Göçmenlerden Sorumlu Bakan Robert Jenrick, yaklaşık 200 göçmen çocuğun hala kayıp olduğunu açıkladı.

İngiliz bakan, parlamentoda konuyla ilgili bir soru önergesine verdiği yanıtta, 440’tan fazla kayıp göçmen çocuk vakasının kayıtlara geçtiğini, bunlardan yaklaşık 200’ünün tüm aramalara rağmen şu ana kadar bulunamadığını duyurdu.

Bakan Jenrick kayıp çocukların yüzde 88’inin Arnavut vatandaşı olduğu aktardı.

İngiliz bakan, ailesi veya refakatçisi olmadan 2021 yılından bu yana ülkeye gelen 4 bin 600 çocuğun hükümet tarafından işletilen pansiyonlara yerleştirildiğini açıkladı.

İngiltere’ye kaçak göçmenlerin önemli bir kısmı Fransa’dan Manş Denizi üzerinden botlarla geliyor.

Son iki yıl içinde ülkeye gelen kaçak göçmen sayısının hızla artması, iktidar ve muhalefet arasında yoğun tartışmalara yol açıyor. Muhalefet, sağcı iktidarı kaçak göçmenlere “kötü davranmakla” ve refakatçisi olmayan çocukları “ihmal etmekle” suçluyor.

İngiltere ayrıca kendisine gelen kaçak göçü etkili bir şekilde engellemediği için Fransa’ya sert eleştiriler yöneltiyor.

İngiltere’ye Manş Denizi’ni geçerek Avrupa anakarasından geçen düzensiz göçmen sayısı 2021’e göre 2022’de 17 binden fazla artarak 45 bin ile rekor kırdı.