Gezi Parkı davasında 5 kişinin cezası onandı

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Gezi Parkı davasında 8 sanıklı kararını açıkladı. Kararda, Osman Kavala’ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası onandı. Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden ve Çiğdem Mater Utku’ya verilen 18’er yıl hapis cezaları da onandı. Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı hakkında verilen 18’er yıl hapis cezaları ise bozuldu.

Dairenin onama kararında, Atalay ve Kahraman’ın, Gezi Parkı eylemleri sürecinde yaptıkları provokatif paylaşımlar ve eylem çağrıları ile eylemcileri tahrik ederek şiddet olaylarının tırmanmasına neden olan Taksim Dayanışması’nı yönlendirdikleri öne sürüldü. Daire, bu eylemlerin “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüse yardım” suçunu oluşturduğunu belirtti.

Bozulan kararda ise bu sanıkların eylemlerinin “toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” kapsamında değerlendirilmesi gerektiği belirtildi.

Karar, Türkiye’de ve uluslararası alanda tepkiyle karşılandı. İnsan hakları örgütleri, karara “hukuka aykırı” ve “siyasi güdümlü” olduğunu söyledi.

Gezi Parkı davası, 2013 yılında İstanbul’da başlayan ve ülke çapında yayılan Gezi Parkı protestolarına ilişkin olarak açılan davadır. Dava kapsamında Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman, Mine Özerden, Çiğdem Mater Utku, Ali Hakan Altınay, Yiğit Ali Ekmekçi ve Ayşe Mücella Yapıcı olmak üzere 8 kişi yargılandı.

Dava, Türkiye’de ve uluslararası alanda siyasi ve toplumsal tartışmalara yol açtı. Dava kapsamında Osman Kavala, 2017 yılında tutuklandı. Kavala, 4,5 yıl tutuklu kaldıktan sonra 2021 yılında serbest bırakıldı. Ancak, Gezi Parkı davasında yeniden tutuklandı.

Gezi Parkı davasının Yargıtay tarafından onanması, Türkiye’de hukukun üstünlüğü ve ifade özgürlüğü tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku