Mücella Yapıcı’dan ilk açıklama: Burada canlarımı bıraktım çıktım

Mücella Yapıcı’nın tahliye edilmesi, Gezi Parkı davasında adaletin sağlanmadığını bir kez daha gösterdi. Yapıcı, cezaevinden çıkar çıkmaz yaptığı açıklamada, haksız yere yargılanan ve hala tutuklu olan arkadaşlarını unutmadığını belirtti. “Bu nasıl bir adalet anlayabilmiş değilim. Ben burada canlarımı bıraktım çıktım. İçeride olan canlarımızı bir an önce çıkarmamız lazım” dedi.

Gezi Parkı davası, Türkiye’nin en büyük sivil itaatsizlik hareketi olan Gezi Parkı protestolarına katılan 16 sanığın “darbe girişimi” suçlamasıyla yargılandığı davadır. Davada, Osman Kavala, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Yiğit Aksakoğlu, Çiğdem Mater Utku, Mine Özerden, Hakan Altınay, Ali Hakan Altınay  isimler yer almaktadır.

Davanın ilk duruşması 24 Haziran 2019’da başladı. 18 Şubat 2020’de mahkeme heyeti, sanıkların tamamının beraatine karar verdi. Ancak savcılık karara itiraz etti ve Yargıtay’a taşıdı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi ise 22 Aralık 2021’de verdiği kararda, Osman Kavala ile Can Atalay’ın da arasında olduğu 5 sanığın mahkumiyetlerini onadı, 3 sanık hakkındaki hükümleri bozdu. Mücella Yapıcı’nın tahliyesine karar verildi.

Mücella Yapıcı kimdir?

Mücella Yapıcı, mimar ve şehir plancısıdır. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Genel Sekreteridir. Gezi Parkı protestolarında Taksim Dayanışması’nın sözcülerinden biriydi. Gezi Parkı’nın yıkılmasına karşı verdiği mücadeleyle tanındı. 2013 yılında Time dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterildi.

Yapıcı, Gezi Parkı davasında “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs etmek” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılandı. Mahkeme heyeti tarafından beraat etti ancak savcılığın itirazı üzerine tutuklandı. Yargıtay’ın bozma kararı sonrasında tahliye edildi.

Bunları da okuyabilirsiniz...

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku