Financial Times: “Kavala davası en kötüsü”

Financial Times, Gezi Parkı davasını ele aldığı haberinde, “Son 14 yılda Türkiye’de görülen davalar arasında Kavala davası en kötüsü” diye yazdı.

İngiliz Financial Times gazetesi, ‘Kavala’nın Davası, Türkiye’nin Otokrasiye Doğru Acı İlerleyişini Gösteriyor’ başlığını kullandığı haber analizinde, ”Son 14 yılda Türkiye’de görülen davalar arasında Kavala davası en kötüsü. Osman Kavala’ya verilen haksız cezayı korkmadan kınamak gerekiyor. Son 14 yılda Türkiye’de görülen davalar arasında Osman Kavala davası belki de en kötüsü. Mahkemenin verdiği karar, Kremlin’in Ukrayna’ya açtığı savaşla aynı döneme denk geliyor. Türkiye bir NATO üyesi ve Karadeniz’in koruyucusu olarak görev alıyor ve Rusya ile arabuluculuk çabalarında da önemli bir rolü var. Fakat bu durum Türkiye’nin kanunlara bağlılığını etkilememeli” dedi.

Söz konusu davanın Erdoğan ile Batı arasında halihazırda bir gerilim yarattığına dikkat çeken gazete geçen yıl 10 farklı ülkenin diplomatlarının sosyal medyadan yayınladığı mesaj ile krizin arttığını hatırlattı.

“Mart’ta enflasyon yüzde 61’e ulaştı ve yaşam maliyetlerinin artmasıyla birlikte Erdoğan’ın popülaritesi azaldı. Bu durum gelecek yıl yapılacak seçimlerde etkili olacak” diyen İngiliz gazetesi şöyle devam etti:
“Erdoğan halen pragmatist ve Batı’nın Türkiye’ye ihtiyacı olduğunu biliyor fakat tersi de geçerdi. Kavala’ya verilen ceza ve diğer kararlar Türkiye’nin ABD’den F-16 satın almasını karmaşık bir hale gelebilir. Türkiye bu arada halen Avrupa’ya bağlı, yatırım ve ticaretin yarısından fazlası Avrupa ile yapılıyor”.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Avrupa Konseyi’nin bu karar ile ilgili çalışmalarda bulunduğunu ve Türkiye’nin Konsey’deki oy verme hakkının askıya alınabileceğine de dikkat çeken gazete, ”Böyle bir karar alınırsa bu Batı’nın ikiyüzlülüğü olmayacak sonuçta bu kurum kural kitabı olan ve Türkiye’nin katıldıktan sonra bunları görmezden geldiği bir kulüp” şeklinde kaydetti.