Cumartesi Anneleri’ne 964. Haftada da Kelepçe ve Gözaltı

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’nda kayıp yakınlarının akıbetini sormak için yaptığı oturma eylemi ve basın açıklaması, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararlarına rağmen 964. haftada da polis engeline takıldı. Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, meydana girmek istedikleri sırada polis tarafından gözaltına alındı.

Cumartesi Anneleri, 1995 yılından bu yana her cumartesi Galatasaray Meydanı’nda bir araya gelerek, devletin gözaltında kaybettiği yakınlarının akıbetini ve faillerinin yargılanmasını talep ediyor. Ancak 700. hafta (25 Ağustos 2018) buluşmalarında polis müdahalesiyle karşılaşan Cumartesi Anneleri, o günden bu yana meydana çıkamıyor.

AYM, 700. haftadaki müdahalede gözaltına alınan Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak’ın başvurusunu değerlendirerek, toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının ihlal edildiğine karar verdi. AYM, Maside Ocak’a 13 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmetti.

Ancak AYM’nin kararı Beyoğlu Kaymakamlığı’na tebliğ edilmesine rağmen, Cumartesi Anneleri’nin eylemleri engellenmeye devam ediyor. Nisan ayının ilk haftasından beri cumartesi günleri Galatasaray Meydanı’na çıkmak isteyen Cumartesi Anneleri ve hak savunucuları, polis ablukasıyla karşılaşıyor.

Cumartesi Anneleri’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “964. hafta buluşmamızda da Galatasaray Meydanı’na çıkamadık. Adalet arayışımız bir kez daha engellendi. Gözaltına alındık” denildi.

Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinin engellenmesi, Türkiye’nin uluslararası insan hakları yükümlülüklerine aykırıdır. Türkiye, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 11. maddesinde yer alan toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkını güvence altına almakla yükümlüdür.

NHY